Post by Nija » Fri Sep 26, 2014 3:10 pm

Salut
Am si eu nevoie de o solutie pentru problema urmatoare:
Magazinul nostru este sincronizat cu stoc-ul nostru. Practic tot ce am pe stoc, apare pe site.
Ce dorim noi este ca alte magazine (care vand produsele noastre) sa se sincronizeze cu magazinul nostru. Cand un produs nu se mai aflta in stoc/magazinul nostru, sa dispara si din stoc-ul celorlalte magazine.
Noi pana acum foloseam o peticeala, niste feed-uri gen Bizoo, ShopMania, SmartBuy, etc.
Exista oare o solutie mai buna ?
Tin sa precizez ca celalalte magazine care vand produsele noastre nu sunt toate pe OpenCart.
Sunt constient ca si magazinele partenerilor nostri trebuie sa faca niste adaptari sau sa instaleze module pentru a face aceasta sincronizare, dar noi vrem sa usuram cat mai mult acest proces.
Va multumesc pentru raspunsuri.

Active Member

Location - Constanta, Romana

Post by zighia » Fri Sep 26, 2014 3:17 pm

creezi un feed care sa exporte tot ceea ce vrei tu iar magazinele partenere updateaza in timp real datele din acest feed (xml de ex) (citirea se poate face in mod automat cu cron-ul, trebuie setat de parteneri la ei pe site). efectiv ele citesc feed-ul generat de tine in timp real, datale fiind preuate direct din baza ta de date.

eu am creat ambele tipuri de module. este un pic de munca, dar update-ul mi-l fac cand vrea muschiul meu (atunci cand import stocurile de la alt site)

New member

Post by Nija » Fri Sep 26, 2014 7:31 pm

Salut zighia,
Multumesc de raspuns.
Imi poti da link-ul cu ce genereaza feed-ul tau ? Sunt interesat.
Daca este ce imi trebuie mie, cat costa acest feed ? Imi poti da un numar de telefon/adresa de e-mail ca sa te poate contacta partenerii mei in vederea configurarii magazinelor lor. Daca esti si tu dispus sa-i ajuti, contra cost, bineinteles.
Cu respect,

Active Member

Post by atufa » Fri Sep 26, 2014 8:03 pm

Nija wrote: Ce dorim noi este ca alte magazine (care vand produsele noastre) sa se sincronizeze cu magazinul nostru. Cand un produs nu se mai aflta in stoc/magazinul nostru, sa dispara si din stoc-ul celorlalte magazine.
Succesul feed-ului de export depinde de cat de des se va face citirea lui de catre parteneri. Cel mai bine ar fi sa nu ramai cu produse fara stoc, pentru asta cred ca te-ar ajuta o extensie de 'low stock alert':
http://www.opencart.com/index.php?route ... ck%20alert

Image Image

Active Member

Post by Nija » Tue Sep 30, 2014 3:14 pm

Multumesc pentru raspuns atufa.
Asta este o solutie buna pentru clienti, dar nu si pentru site-urile partenere.
Aceasta varianta nu-mi rezolva problema produselor noi.
Noi avem nevoie de o solutie automata. Cand noi adaugam un produs nou, sa apara la toti partenerii nostri acel produs pe site.

Active Member

Post by opencartromania » Tue Sep 30, 2014 7:46 pm

Buna ziua!

Solutia este implementarea unui API care sa permita sincronizarea bidirectionala.

Avem creat asa ceva pentru un modul de webPOS - care rezolva problema sincronizarii de preturi, cantitati, pe baza codului de bare.

Un mic tutorial:
http://www.youtube.com/watch?v=BrvwtyJBxtY

Succes!

Active Member

Post by cristeapalin » Wed Aug 12, 2020 7:03 pm

zighia wrote:
Fri Sep 26, 2014 3:17 pm
creezi un feed care sa exporte tot ceea ce vrei tu iar magazinele partenere updateaza in timp real datele din acest feed (xml de ex) (citirea se poate face in mod automat cu cron-ul, trebuie setat de parteneri la ei pe site). efectiv ele citesc feed-ul generat de tine in timp real, datale fiind preuate direct din baza ta de date.

eu am creat ambele tipuri de module. este un pic de munca, dar update-ul mi-l fac cand vrea muschiul meu (atunci cand import stocurile de la alt site)
Salutare,
Te-ai descurca sa imi faci si mie un modul si sa il integrezi in website care sa exporte feed catre bizoo?

Newbie