Post by techplusweb » Wed Dec 17, 2014 7:05 pm

cum as putea sa modific factura din panoul de administrare ca sa apara doar pretul total al produselor, fara costul de transport?

Multumesc!

New member

Posts

Joined
Wed Dec 17, 2014 6:26 pm

Post by huha » Thu Dec 18, 2014 1:04 am

Exact asta cautam si eu acuma.
Daca gasiti ceva sa scrieti si aici. Eu caut in continuare.

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 09, 2014 5:37 am

Post by Nija » Thu Dec 18, 2014 3:17 pm

Salutare,
In aceasta situatie eu editez comanda si adaug la totalul comenzii un cupon de transport gratuit.
Nu este cea mai buna solutie, dar rezultatul este acelasi.

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 31, 2010 5:19 pm
Location - Constanta, Romana

Post by opencartromania » Fri Dec 19, 2014 2:46 pm

Buna ziua!

Solutii exista, de eliminare a costului de transport din factura, insa nu cred ca este corect.

Modul de calcul al facturii finale, include evident si costul de transport, ve-ti avea un pret pe care il afisati la finalizarea comenzii si un altul in cadrul facturii finale sau poate nu am inteles eu bine.

Eliminarea completa impune scaderea valorii de transport din valoarea totala a facturii, in final avand 2 valori diferite:
ex. la comandarea produselor:

1. valoarea totala produse + transport
2 x 50 + 20 = 120
(2 produse la pret de 50 lei + 20 transport)

2. factura finala (in cazul eliminarii valorii transport):
2 x 50 - 20 = 100

3. factura finala (in cazul eliminarii valorii transport - cazul in care este scos doar afisarea valorii de tranport):
2 x 50 = 120

Lucru care dupa parerea mea este ilegal.

Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit.
O zi buna

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by huha » Fri Dec 19, 2014 5:35 pm

opencartromania wrote: Solutii exista, de eliminare a costului de transport din factura, insa nu cred ca este corect.
Buna ziua.
NU vreau sa elimin deloc pretul transportului din factura sau din etapa de plasare a comenzii, doar in meniul din back office la
Sales
Orders
unde am
Order ID Customer Status Total Date Added Date Modified

la total sa-mi afiseze totalul produselor, fara transport, sau tot in acest meniu pe inca o coloana sa am pretul transportului si atunci il scad din totalul comenzii.
Sau , sa imi afiseze intr-o coloana valoarea produselor, alta coloana valoarea transportului si pe alta coloana totalul lor.
In rest, peste tot sa-mi apara si pretul transportului in restul de meniuri, mail-uri.

Newbie

Posts

Joined
Tue Dec 09, 2014 5:37 am

Post by opencartromania » Fri Dec 19, 2014 6:57 pm

Buna ziua!

Foarte greu cu exprimarea exacta, titlul acestui post, specifica clar: 'FACTURA FARA COSTUL DE LIVRARE'.

Despre ce vorbiti dvs. sunt lucruri diferite:

- as fi spus altfel: in pagina, lista comenzi, doresc sa adaug inca o coloana cu...

Revin cu solutia...

Cele bune

Image
subir imagenes

ps: despre acest lucru este vorba?????

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by techplusweb » Thu Jan 08, 2015 3:03 am

da. despre acest lucru este vorba, iar cand dau print invoice sa nu apara pe factura proforma costurile cu transportul.multumesc

New member

Posts

Joined
Wed Dec 17, 2014 6:26 pm

Post by pilutz » Wed Jan 14, 2015 12:36 am

opencartromania wrote:Buna ziua!

Solutii exista, de eliminare a costului de transport din factura, insa nu cred ca este corect.

Modul de calcul al facturii finale, include evident si costul de transport, ve-ti avea un pret pe care il afisati la finalizarea comenzii si un altul in cadrul facturii finale sau poate nu am inteles eu bine.

Eliminarea completa impune scaderea valorii de transport din valoarea totala a facturii, in final avand 2 valori diferite:
ex. la comandarea produselor:

1. valoarea totala produse + transport
2 x 50 + 20 = 120
(2 produse la pret de 50 lei + 20 transport)

2. factura finala (in cazul eliminarii valorii transport):
2 x 50 - 20 = 100

3. factura finala (in cazul eliminarii valorii transport - cazul in care este scos doar afisarea valorii de tranport):
2 x 50 = 120

Lucru care dupa parerea mea este ilegal.

Va rog sa ma corectati daca am inteles gresit.
O zi buna
Nu este ilegal,daca eu ca si firma nu vreau sa am in gestiune si in ctele contabile si „transportul” produselor,firma de curierat cu care colaborez factureaza ea clientului transportul,iar eu in factura,factura proformanu am nevoie si nici nu ar fi legal sa am costul transportului daca il factureaza curierul,pentru ca atunci teoretic a-r trebuii incasat de 2ori clientul ...

Newbie

Posts

Joined
Thu Jun 26, 2014 4:03 am

Post by opencartromania » Wed Jan 14, 2015 1:52 am

Buna seara!

Absolut corect, insa atunci va trebui dezactivat orice cost de livrare din platforma - si apoi specficat separat costul de livrare.

Eu incercam sa explic ca este ilegal sa-l taxezi cu valoarea transportului apoi pe factura o nu o specifici.

Cititi cu atentie postul.

Stima

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by techplusweb » Wed Jan 14, 2015 5:47 am

m-am exprimat gresit...


deci:

sub-total = 100 lei
transport = 20 lei
total = 120 lei

Eu vreau sa apara pe factura doar 100 lei.

Motivul pt. care vreau asta pentru ca transportul se plateste separat.

New member

Posts

Joined
Wed Dec 17, 2014 6:26 pm

Post by opencartromania » Wed Jan 14, 2015 2:40 pm

Buna ziua!

Cred ca cel mai simplu este sa creati un modul separat care sa faca asta si care sa rezolve problema completa a acestui tip de problema.

Pretul transportului calculat separat.

Succes!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by vallentin24 » Thu Jan 15, 2015 2:27 pm

gresesti, clientul trebuie sa stie cat are de plata la finalizarea comenzii.
Daca esti smecher si ai contract bun cu firma de transport (multe expeditii) si nu te taxeaza km suplimentari as mai intelege. Daca nu, afecerea e moarta din start. Ti-as explica si cate probleme legale poti avea datorita costului mare de transport platit de clientul final asta daca nu esti genul de "smecher" . Sau cate retururi o sa ai.. Sau la cati clienti vei fi obligat sa returnezi banii pe intreg coletul sau diferenta de costuri de transport anuntate de tine pe magazin si suma platita efectiv de clientul final.
Daca insisti si vrei in continuare, iti scot transportul de pe factura, dar nu se va mai calcula la nici o comanda indiferent de metoda de plata, sau metoda de livrare.
nu cer bani pe modificare

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 51 guests