Post by opencartromania » Thu Mar 19, 2015 4:45 pm

Salutare!

'Am trait si timpul' in care sa avem solicitari de integrare pentru SmartBill Cloud - ROMANIA.

Cred ca sunt singurii pe piata romaneasca care sa ofera acest serviciu...

Keep in touch...

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by vallentin24 » Wed May 27, 2015 7:52 am

Si ce poti face cu smartbill?

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by miai2by4 » Wed Jun 10, 2015 3:41 pm

Buna ziua,

Ati reusit integrarea cu SmartBill pana la urma?

Cu stima,
Mihai

Newbie

Posts

Joined
Fri Apr 24, 2015 6:33 pm

Post by vallentin24 » Fri Jun 12, 2015 3:08 pm

Chiar nu inteleg de ce si-ar dori cineva integrare cu Smart Bill.
In primul rand eu il consider complet inutil. Detin licenta pentru Smart Bill Gestiune Plus, dar nu-mi pot tine gestiunea cu el.
- Pe scurt, daca vinzi produse perisabile si vrei sa faci proces verbal de modificare pret pentru vanzare accelerata pentru o parte din gestiune nu ai cum, trebuie sa faci pe tot stocul.
- Daca vrei sa faci pachet de produse, de exemplu unui produs electronic sa-i adaugi o baterie in pret, adica Produs A+ Produs B = Pachet C este imposibil.
- Produs A + produs B la jumatate de pret IMPOSIBIL
- La fel de IMPOSIBIL orice alta combinatie care este esentiala daca vrei sa mai vinzi ceva in ziua de azi si sa faci fata competitiei
Are casute sa setezi mai mult de 4 zecimale, dar de fiecare data cand faci un nir trebuie sa alegi 4 zecimale.
2 zecimale inseamna diferente de sute de lei in gestiune la un singur import.
Ca sa faci o nota de transfer trebuie sa selectezi de fiecare data seria nirului gestiunii predatoare, seria nirului gestiunii primitoare, numar de zecimale. Nu poti sa ai serii implicite alocate fiecarei gestiuni in parte. Mai devreme sau mai tarziu acest lucru iti va crea probleme, intr-o zi sigur vei uita sa selectezi seria corespunzatoare gestiunii si vei face varza seriile...
Daca nu stie de pachete produse sau combinatii, automat programul devine inutil. Adica Smart Bill NEgestiune Minus :D
E util doar pentru afaceri mici, care nu le pasa daca vand sau nu, care nu vor face promotii, nu vor face pachete de produse sa stimuleze vanzarile.
Suportul tehnic e la misto, Primesti raspuns ambiguu in 2 randuri si multe informatii despre cloud, informatii nesolicitate. Daca ai o alta serie de nir, a 4-a cum e cazul meu, facuta ca sa-mi import baza de date, nu o mai poti sterge niciodata, sau o stergi daca faci un back-up bazei de date si o trimiti lor. Asta inseamna sa le dai afacerea la cheie. (da, chiar mi-au cerut asta)
La mine e trecut pe lista de programe inutile achizitionate de-a lungul timpului. Inca mai am cateva luni licenta platita.

Auzi, integrare OC cu Smart Bill Inutil Plus.Sau minus. Sau ce versiune de smart bill o fi cerut clientul. Si ce Dumnezeu faci cu integrarea cand Smart Bill nu ofera minimul de functii decente? Ce faci cand faci vreo promotie pe magazinul online? Ce faci daca ai modul de bundle discount? Dar cand ai un modul advanced coupons many combinations? In ambele cazuri nu poti face nici un act si nici un "artificiu" sa se reflecte in gestiune.Nu cu Smart Bill. Are atat de multe neajunsuri si dai atat de multe clicuri ca te aduce la disperare. Este util doar ca program de facturare simplu, doar atat.

Deschiderea acestiu topic mi-a fost foarte util pentru ca mi-am adus aminte de template de factura din smart bill care mi-a placut si l-am facut pentru opencart.
Arata asa:
Image

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by alexandrughizdavet » Fri Aug 28, 2015 12:43 am

Cineva trebuie sa si inregistreze in contabilitate facturile emise cu smartbill sau cu alta aplicatie de facturare, iar cand sunt foarte multe, devine o problema.
Va prezint o solutie pentru importul automat al facturilor emise cu smartbill, in aplicatia erp expertAccounts:

http://sagacontabilitate.ro/index.php/t ... -aplicatii

expertAccounts este o aplicatie erp cloud care poate fi integrata prin api cu site-uri externe, integrare care poate eficientiza foarte mult activitatea. Practic, dintr-o comanda primita pe site, se poate genera automat o factura, care nu mai trebuie inregistrata in alt soft de contabilitate sau gestiune.

http://www.expertaccounts.com


Posts

Joined
Sun Oct 13, 2013 6:46 am

Post by smartbill » Wed Jan 13, 2016 1:31 am

Va salut, La Multi Ani tuturor!
Doar acum am descoperit acest post, odata cu demararea dezvoltarii unui plugin pentru integrarea Smart Bill Cloud cu magazinele dezvoltate pe platforma Open Cart.

Cum ajuta acest plugin.
1.Dezvoltatorii pot:
- oferi o solutie mult mai completa, cu un cost extra relativ scazut, iar Smart Bill este foarte apreciat in piata
- fi mai atractivi pentru cei peste 32.000 de clienti Smart Bill (frecvent primim intrebarea: ce platforma sa aleg pentru dezvoltarea magazinului online?)

2. Clientii:
- se transforma automat comenzile din magazin in proforme si/sau facturi, care sunt trimise si pe email
- se face automat scaderea stocului din Smart Bill
- au totul centralizat in Smart Bill (in care isi tin practic contabilitatea primara ), chiar daca mai au si alte magazine (online sau fizice)

Acestea se aplica versiunilor Cloud ale Smart Bill. Cea de Gestiune Cloud este live la acest moment, dar va fi mai completa din primavara. Deja are cam 300 de clienti desi nu am promovat produsul.
Versiunea de Gestiune Desktop, a fost intr-adevar cel mai slab Smart Bill dpdvd calitativ. Cu toate acestea a strans peste 4.000 de clienti.

Pentru a evita situatii neplacute, va rog sa tineti cont ca Smart Bill (in orice forma si versiune) este gratuit si fara limitari pentru 30 de zile (+ prelungire daca este nevoie), deci inainte de a alege asigurati-va ca este cee ce aveti nevoie, deoarece sunt verticale pe care (inca) nu le acoperim, ca: Horeca, Productie, Vanzare cu amanuntul cu flux ridicat de clienti (supermarket-uri).

Va doresc un an minunat!
Mircea Capatina
Cofondator & Marketing Manager Smart Bill

Newbie

Posts

Joined
Wed Jan 13, 2016 12:19 am

Post by asistentu » Wed Jan 13, 2016 4:10 pm

bun, si unde-i pluginul pentru opencart?

New member

Posts

Joined
Thu Jan 30, 2014 12:58 am


Post by atufa » Wed Jan 13, 2016 6:04 pm

vallentin24 wrote:Chiar nu inteleg de ce si-ar dori cineva integrare cu Smart Bill.
In principiu asa este, in OpenCart totul se reduce la crearea unui template de factura specific firmei sau folosirea extensiei gratuite Factura Romaneasca realizata de Florin:
http://forum.opencart.com/viewtopic.php?f=167&t=150156
Dar daca totusi se doreste utilizarea Smart Bill este bine sa stim de existenta acestui plugin, care am inteles ca este inca in stadiul de dezvoltare.

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by smartbill » Wed Jan 13, 2016 6:22 pm

Nu am fost eu suficient de explicit: am inceput saptamana aceasta lucrul la pluginul de integrare Smart Bill Cloud - Open Cart. Nu il dezvoltam in-house, dar sper sa nu dureze mai mult de 2 luni.

Pentru orice intrebari incerc sa va raspund cat mai repede: mircea.capatina@smartbill.ro.

Va multumesc pentru interes!
Mircea Capatina
Cofondator & Marketing Manager Smart Bill

Newbie

Posts

Joined
Wed Jan 13, 2016 12:19 am

Post by asistentu » Wed Jan 13, 2016 6:38 pm

succes, eu astept cu interes, mai ales ca folosesc cloud-ul dvs.

New member

Posts

Joined
Thu Jan 30, 2014 12:58 am


Post by vallentin24 » Tue Feb 02, 2016 4:05 pm

buna ziua,
poate tineti cont si de postarea mea anterioara
Ar trebui sa dati posibilitatea utilizatorilor sa suspende serii de documente vechi care nu mai sunt folosite pentru ca de sters, am inteles nu se poate pentru ca au fost emise documente cu acea serie anterior.
Ar trebui sa lasati utilizatorii sa aloce un anumit numar de factura unei anumite gestiui, la fel si cu avize
In acest moment, smart bill este un program in care dai prea multe clicuri pentru o amarata de factura. Merge cand faci maxim 10 facturi pe zi, apoi te apuca nervii. In plus, mai devreme sau mai tarziu vei face greseaza sa emiti facturi dintr-o gestiune endetail cu seria gresita de la depozit. S-a intamplat dupa 6 luni, nu am observa pe moment apoi a trebui sa sterg documentele si sa dau inapoi seriile facturilor din baza de date. (din tranzactii si serii din baza de date)
Am sters seriile inutile de la documentele de testare inainte de folosirea initiala singur evident, din baza de date.
Programul ar trebui sa se numeasca Smart clic clic clic clic profesional Plus. Tocmai mi-am luat inima in dinti si am hotarat sa folosesc Smart Bill pentru comenzile primite pe magazinul online, opencart bineinteles. Am avut mare curaj, am importat toti clietii inregistrati, mi-am facut inventar si l-am adaugat gestiunii de endetail din Smart Bill. Stau si refac facturile de pe magazin, daca ati face ce spuneti ar fi interesant. Cu aceasta ocazie am descorit o problema dar vreau mai intai sa se confirme si apoi sa vorbesc. Este legat de 2 facturi anulate si de rapoarte de gestiune. Le scadea din stoc chiar daca erau anulate, in raportul pe aceeasi zi, in raportul de la inceputul lunii pana la ziua respectiva nu le scadea din stoc.

Am rezolvat problema din baza de date, selectand la gestiunea predatoare un numar de gestiune inexistenta.

Ar fi multe chestii minore, cum ar fi culoarea cu care apare selctat produsul cand se doreste facturarea, albastrul acela care face imposibila vizualizarea cantitatii in stoc daca ai o singura pozitie ca rezultat. Fiecare chestie marunta contribuie la nervii suplimentari pe care ti-i faci cand faturezi cu smart clic. Am inteles, aveti prea multi clienti si va doare in cot, dar contabila mea foloseste program de 10 ori mai ieftin si tot de atatea ori mai destept. Nu e user friendly cum e smart clic, atata tot. In rest, face chestii de care n-ati auzit...


Mentionez ca am ales sa platesc pentru Smart Bill si anul trecut am platit chiar pentru reinnoirea licentei, nu sa-l foloses gratis chiar daca am gasit solutia sa nu-l platesc niciodata, implica un VMware cu orice date and time oprite.+ ceva mici modificari.
Dar nu-l pot folosi inca pentru endetail unde sunt vanzari, doar pentru engross unde sunt 3-5 facturi pe zi. Ar fi prea complicat, sa stau stresat ca nu cumva vreodata sa nu fie selectata gestiunea gresita sa facturez endetail din gestiunea depozit sau sa facturez cu seria gresita. Oricum ma streseaza ingrozitor sa nu cumva sa uit sa selectez seria de nir corecta aferenta fiecarei gestiuni. La un moment dat vroiam sa folosesc 2 instalari separate pentru fiecare gestiune in parte, dar era enervant sa refac nirurile.

Daca faceti intregrarea cu opencart,am cateva intrebari la obiect:

va sti din ce gestiune sa scada?
va sti ce serie de facturi sa foloseasca?
fapt divers: Dar bon de consum din gestiunea magazin de ce nu se poate face? Doar din gestiunea de tip depozit? Eu inlocuiesc produsele clientului meu din gestiunea de tip magazin.

Daca acest program se adreseaza copiilor cu startap-uri va rog sa specificati acest lucru. Am citit pagina dvs si arata foarte bine, doar ca eu sunt prost pentru ca nu am folosit programul in perioada de test. Cum nu pot exporta gestiunea depozit sun forma produs- cantitate-pret achizitie, (lucru nemaintalnit la vreun programde contabiliate)mi-a fost greu sa pierd timp, probabil o zi, sa transfer produsele in alt program.

As mai dori in incheiere, sa-mi dati si mie baza de date cu toti clientii dvs, deoarece pentru o simpla modificare mi s-a cerut baza mea de date, care contine toti furnizorii mei si toti clientii. Cum mica mea afacere mi-a produs 1.5 milioane de lei noi conform site-ului finantelor, nu mi se pare deplasata cererea mea, vreau sa ma apuc sa vand programe de contabilitate si-mi trebuie baza de clienti.
Scuze ca v-am plictisit..
cu respect,
Valentin

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by inactiveaccount9912 » Tue Feb 02, 2016 11:31 pm

Super stiri, asteptam cu nerabdare extensia.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by vallentin24 » Thu Feb 04, 2016 2:12 pm

Trebuie sa evidentiez si avantaje folosire smartbill, nu doar neajunsuri folosesc varianta gestiune plus.
Iata cateva:
Interfata user friendly
Intocmire usoara niruri
Transfer foarte usor intre gestiuni si emitere nir automat.
Tine minte preturile de vanzare.
Emitere automata PV modificare pret
Facturare rapida, ceva clicuri in plus.
Recomand ca cel mai bun program de facturat si gestiune pentru afaceri de nivel mic. Pur si simplu este tot ce aveti nevoie.
Cititi cu atentie documentatia si folositi-l de test, nu cum am facut eu sa-l platesc si apoi sa tip ca nu e ok.
Nu cred ca vor putea face o varianta functionala de import facturi din opencart prea curand, daca da, eu sunt primul care platesc. Pur si simplu nu vad cum imi va importa 2000 facturi /luna, fara erori, chiar daca stau 1-2 ore sa astept tot ar fi un avantaj imens.
Aveti grija, facturile suspendate si apoi anulate vi se iau in calcul in raportul de gestiune, scrie si in documentatie, lucru total anapoda pentru ca veti emite rapoarte de gestiune gresite.
Oare sunt singurul idiot care isi face probleme cand vine vorba de cloud si upload afacere la cheie in "nori" ? Cat va dura pana le veti gasi publice pe vreun forum ?

Editez: chiar asa, cand am facturi anulate in opencart imi va importa si statusul comenzii si va anula factura in smart bill? Atunci imi va scade din gestiune si produsele din factura anulata?Sau o va sari si nu o va importa caz in care trebuie sa ai oricum factura anulata (nu stiu cum) care are valoare contabila?

Astept cu interes ..

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by smartbill » Thu Apr 21, 2016 2:54 am

Plugin-ul care realizeaza integrarea magazinelor dezvoltate pe platforma Open Cart cu Smart Bill Cloud este in teste la acest moment.
Intre timp versiunea de Gestiune Cloud a Smart Bill a evoluat si in luna aprilie a inceput dezvoltarea modulului de Plati, unul major si important si care estimam ca va fi finalizat in 90 de zile.

Va multumesc inca o data pentru interes!
Mircea Capatina
Cofondator Smart Bill

Newbie

Posts

Joined
Wed Jan 13, 2016 12:19 am

Post by Comache Lucian » Wed May 04, 2016 9:16 pm

Salut. Stiu un prieten care a facut integrarea cu Ciel V7 si a fost ok.Deci sunt mai multe solutii acum, in 2016.


Posts

Joined
Wed May 04, 2016 6:13 pm

Post by opencartromania » Tue May 10, 2016 4:15 pm

Buna ziua!

Ce versiune este SDK-ul pe care faceti implementarea? noi avem o versiune 1.0.0? sunt ceva diferente?

Cele bune!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by doruchipurici » Wed May 18, 2016 9:53 pm

Ma poti ajuta si pe mine cu o integrare Ciel Gestiune V7 in magazin online ?

Newbie

Posts

Joined
Wed May 18, 2016 9:46 pm

Post by opencartromania » Fri May 20, 2016 8:42 pm

Buna ziua!

Aveti un mesaj privat de la noi.

Numai bine!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by smartbill » Tue Jun 28, 2016 3:58 am

Va salut!
Intre timp am lansat plugin-ul pentru integrarea Smart Bill Cloud (facturare si gestiune) cu magazinele dezvoltate pe platforma Opencart.
Pentru acces la acesta va rog sa ne scrieti la adresa vreauapi@smartbill.ro.

Va multumesc tuturor!
Mircea Capatina,
Cofondator Smart Bill

Newbie

Posts

Joined
Wed Jan 13, 2016 12:19 am

Post by titusel » Tue Jun 28, 2016 6:08 pm

Salutare,

O veste buna :) felicitari! Cred ca poti sa il urci si in extensii, o sa te ajute mai mult.

Numai bine!

P.S. Cred ca era bine sa ii faci si o prezentare la meetup-ul de astazi de la ora 18:30 http://www.meetup.com/Bucharest-Opencar ... 231444052/

Poate ne vedem acolo? ;)

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 99 guests