Post by danieel » Tue May 10, 2016 7:23 am

Salutare tuturor!
Folosesc Total import Pro pentru feeduri de produse de la furnizori.
Exemplu problema-> Un furnizor foloseste aceeasi denumire pentru toate pozele care apartin unui produs iar la importul de imagini aditionale imi apare aceeasi poza. Fix aceeasi poza si la imaginea principala cat si la imaginile aditionale

Din ce am citit pe forumuri, Opencart inlocuiesti/suprascrie pozele care au aceeasi denumire, si de aici vine si problema mea.
O solutie ar fi sa adaug un timestamp la fiecare poza ca sa obtin denumiri unice la importul imaginilor.
Stie cineva ce cod trebuie modificat si cum ca sa obtin acest timpstamp in denumirea imaginilor uploadate/importate?
Mentionez ca folosesc OC 2.2
Multumesc,
Daniel

Newbie

Posts

Joined
Tue May 10, 2016 7:05 am

Post by titusel » Wed May 11, 2016 12:00 pm

Salutare,

Sper ca am inteles bine si anume, pentru un produs, furnizorul foloseste aceeasi imagine pentru imaginea principala dar si pentru cele aditionale, inseamna ca sunt in foldere separate, daca erau in acelasi folder nu avea cum sa aibe mai multe imagini cu acelasi nume.

Pe scurt: nu am modulul, dar trebuie sa te uiti prin cod la partea de unde citeste calea imaginii de la furnizor si o descarca la tine pe server, acolo trebuie sa concatenezi denumirea pozei cu time() si atentie sa fie inaintea denumirii sau inaintea extensiei imaginii, altfel o sa fie dupa extensie si nu o sa iti mai citeasca poza pentru ca nu recunoaste formatul.

Ex: $image ar fii imaginea de la furnizor ce urmeaza sa fie salvata pe server. Daca in $image ai toata calea, ai putea sa ii faci un explode la image dupa punct si sa concatenezi rezultatul primului parametru [0] cu time() apoi sa il concatenezi cu extensia, adica parametrul [1] din rezultatul lui explode.

$image = 'var/www/public_html/image/img_furnizor.jpg';
$rename = explode(".",$image);
$image = $rename[0] . time() . '.' . $rename[1];

De aici reiese: 'var/www/public_html/image/img_furnizor536481.jpg'

Sa te asiguri ca acest rezultat iti ajunge in baza.

Spor!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by opencartromania » Wed May 11, 2016 2:19 pm

Salutare!

Aceeasi problema o avem la procesarea feed-urilor de la furnizori.

Solutia noastra:

Am denumit imaginile cu sku-ul produsului si problema a fost rezolvata, evident cu update-ul aferent in db.

Cele bune!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 169 guests