Post by marrysmil » Thu Jun 23, 2016 8:41 am

Salut, am o problema si ii cam caut rezolvarea de o luna - doua.
Configuratie : opencart 2.1.0.1 , shop multilingual (en-ro), peste 10000 de produse , tema journal.
Problema o am de aproape 5-6 luni din câte am vazut in webmastertools , mai intai a început sa imi scadă index statusul de la 30 k la 27 acum. Din câte am vazut am o eroare de site map ceea ce imi spune ca nu e un link valid deși el functioneaza cand il accesez, am incercat din .htaccess sa modific o linie pentru sitemap dar merge pentru câteva ore sau câteva minute dupa care am aceeași eroare. O alta eroare este tot in webmaster care imi spune undefined hreflang deși aceste declarații sunt corecte (verificate pe linkurile respective manual).
Marea întrebare e ca am un site cu aceleași configurații numai limbile diferă dar numarul de produse tot peste 10k si la acesta nu imi da nici macar o eroare in goole si indexstatus sta bine .

Am auzit ca ar trebui sa cumpăr un plugin de sitemap insa asta pe forum pentru versiunea de opencart 1.5 ceea ce nu cred ca mai este valabil pentru 2.x.

Panouri solare fotovoltaice monocristaline


New member

Posts

Joined
Mon Jun 06, 2016 3:55 pm


Post by pac_indahood » Wed Jun 29, 2016 7:26 am

Ai instalat certificat SSL?

New member

Posts

Joined
Sat Oct 30, 2010 2:50 am

Post by titusel » Wed Jun 29, 2016 9:37 pm

Ne poti da un link?

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by marrysmil » Sun Jul 03, 2016 9:35 am

nu am ssl
un link bestride(.)ro

Panouri solare fotovoltaice monocristaline


New member

Posts

Joined
Mon Jun 06, 2016 3:55 pm


Post by titusel » Mon Jul 04, 2016 12:27 am

Verifica daca nu cumva categoria Sisteme FPV are la cuvant seo "sitemap"

Prodeceul este in felul urmator, url-ul primit de la client este verificat in tabela url_alias si pare sa fie asociat la categoria Sisteme FPV, sterge acea asociere si ma anunti dupa daca merge sau nu.

Folosesti vre-un vqmod sau extensie pentru seo url?

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by marrysmil » Mon Jul 04, 2016 3:52 pm

Folosesc seo pack si nitro pack ambele merg prin vqmod si ocmod.


Am verficat categoria aceea si nu avea mai nimic in legatura cu sitemap (pe parte de seo), am creat un alt link manual in partea de seolink, am pus la resubmit sitemap din nou imi spune ca nu e un link valid

Panouri solare fotovoltaice monocristaline


New member

Posts

Joined
Mon Jun 06, 2016 3:55 pm


Post by inactiveaccount9912 » Mon Jul 04, 2016 9:34 pm

Sitemap-ul functioneaza, se incarca foarte greu din cauza numarului de produse si este posibil ca uneori sa expire cererea pana reuseste google sa o incarce. Sunt extensii de sitemap care creeaza un sitemap static xml la perioade regulate sau creaze mai multe sitemap-uri si un sitemap index pentru a le inscrie usurel in google. Se poate si free, sa-ti cacheuiesti tu sitemapul din cand in cand (dupa mai multe adaugari/stergeri de produse). Te duci la bestride(.)ro/sitemap.xml astepti sa-l genereze, il salvezi din browser si-l pui in radacina sitului. Ah si va mai trebuii sa editezi htaccess si sa stergi linia

Code: Select all

RewriteRule ^sitemap.xml$ index.php?route=feed/google_sitemap [L]
ca sa-ti incarce sitemapul static. Ah si asta inseamna defapt ca te duci la bestride(.)ro/index.php?route=feed/google_sitemap ca sa-l salvezi (pentru ca stergi regula aia).

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by marrysmil » Mon Jul 04, 2016 10:39 pm

Am inteles cred ca o sa cumpar o extensie.
Celelalte probleme inca le am in GWT una dintre ele ar fi undefine hreflang (nu stiu cum de imi da eroarea asta desi cand ii dau sa il examineze imi spune ca totul e ok) si una mai grava pe care o am e la google index -> index status, din peste 10k link-uri indexate imi arata 23 deci e in continua scadere, problema asta am mai avuto pe un site pe wordpress si am rezolvato schimband hostul desi aici nu cred ca este problema de host pentru ca sunt ok configuratiile.

Panouri solare fotovoltaice monocristaline


New member

Posts

Joined
Mon Jun 06, 2016 3:55 pm

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 100 guests