Post by mariusene » Sun Jan 08, 2012 4:25 pm

Am deschis acest topic deoarece ma gandesc ca mai sunt si altii care au aceasta problema. :-[
Deci intrebarea (mai detaliata) ar fi urmatoarea:
Ce metoda folositi pentru a actualiza cat mai usor, rapid, comod preturile, atunci cand lucrati cu oferte de la mai multi distribuitori si acestea sunt si in $ si in Euro si in Lei?

Image


New member

Posts

Joined
Fri Jul 08, 2011 2:44 am

Post by nicudica » Sun Jan 08, 2012 8:34 pm

Saluty!

Nu am un astfel de business vanzare/cumparare, insa iti pot spune ca sunt variante multiple de a automatiza actualizarea facila a preturilor.

1. Spre ex. cea mai simpla ar fi folosirea/identificarea dupa cod de bare a produselor. (am creat un modul deja ptr. asta)
(in privinta asta iti recomand o mica tableta + un cititor de coduri) cu care sa te plimbi printr.e rafturi si sa facu update la ce doresti, pret, stock - o astfel de solutie este in lucru si e foarte facila)
2. Export-ul (modificarea preturilor) apoi importul in system cu noile preturi;
3. Crearea unei aplicatii dedicate care sa ruleze in cron si care sa faca automat schimbarea pretului (si aceasta solutie este in rulare, schimba automat preturile in functie de cursul valutar - undeva in Timisoara).

Ar mai fi cateva solutii..

Cele bune,

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by mariusene » Tue Jan 10, 2012 2:14 am

Varianta cu export-modificare-import am adoptat-o si eu, dar nu e prea comoda, deoarece acolo produsele sunt intro ... dezordine, iar pe ofertele distribuitorilor sunt cu totul altfel. Derulezi in sus si in jos de inebunesti si in final iti fac ochii ca la flippere.
Alta varianta ar fi extensia care iti permite sa le modifici din panoul de administrare fara sa mai editezi produlsul, dar nu am gasit varianta si pentru O.C. 1.5.x.x

Multumesc de raspuns si mai astept si alte sugestii.

Image


New member

Posts

Joined
Fri Jul 08, 2011 2:44 am

Post by nicudica » Tue Jan 10, 2012 2:38 am

Saluty!

Am inteles, din fericire exista acel modul si e de vanzare, in cazul in care esti interesat in achizitionarea lui, iti pot pune un demo la dispozitie.

As dori ce versiune o.c folosesti.

Cele bune,

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by mariusene » Wed Jan 11, 2012 8:59 pm

Folosesc OC 1.5.1.3 si chiar sunt interesat de un astfel de modul daca reuseste sa-mi mai usureze munca.

O zi buna

Image


New member

Posts

Joined
Fri Jul 08, 2011 2:44 am

Post by eperfume » Thu Jan 12, 2012 2:19 am

Salut nicudica!

Interesant! Ca idee, cat ajunge un script de import automat preturi? am 1.5.1.1

mersi,

New member

Posts

Joined
Tue Jan 03, 2012 12:59 am

Post by nicudica » Wed Jan 18, 2012 9:30 am

Salutare tuturor!

Modulul despre care vorbeam este in faza de testare urmand ca in cateva zile sa fie public.

Un video poate fi vizualizat la link.ul de mai jos:

http://www.msolutions.ro/mods/oc/price_ ... pdate.html

Si aici o captura:

Image

Toate cele bune,
ps: sper sa fie de folos si comunitatii romanesti.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by eperfume » Sun Sep 16, 2012 3:25 am

salut!
caut modul de actualizare preturi automat din XLS (si pentru USD/Euro cu actualizare de pe cursbnr.ro).
mersi,

New member

Posts

Joined
Tue Jan 03, 2012 12:59 am

Post by nicudica » Fri Nov 09, 2012 3:38 pm


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 148 guests