Post by bogdan_cr_ro » Thu Mar 01, 2012 5:28 pm

"Contact US" merge doar daca se trimite mail de pe domeniul magazinului. Daca se trimite de pe alt domeniu (ex. Yahoo, gmail etc),fie el free sau cu bani, nu trimite, desi apare mesajul ca a fost trimis cu succes.
Adica, daca in form va fi nume@domeniulmeu.ro, se va trimite mailul, in schimb, daca va fi nume@yahoo. , nume@gmail, nume@wanadoo.fr, nume@libero.it ...etc ....nu se trimite nici un mail, dar mesajul ca s-a trimis cu succes apare.
La inregistrare, nu exista aceasta problema, mesajele fiind trimise indiferent de mailul celui care se incrie.

vreo sugestie de ce anume sa ma uit si cam pe unde?
multumesc anticipat

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by bogdan_cr_ro » Fri Mar 02, 2012 8:10 pm

nici o sugestie? :(

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by nicudica » Mon Mar 05, 2012 9:31 pm

Saluty!

Bogdan problema semnalata de tine, tine doar te hosting.ul tau, nimic din cele relatate nu sunt "inhibate" de platforma e-commerce.

Cele bune,

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by bogdan_cr_ro » Wed Mar 28, 2012 11:10 pm

dupa indelungi cautari......tot nu merge, asa ca redezgrop topicul

Cei de la host imi spun ca formularul ar trebui sa mearga si ca daca nu merge, e din setarile din formul de contact

Imi poate da cineva o sugestie dupa ce setari sa ma uit? Si cam prin ce fisiere?

Multumesc anticipat

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by inactiveaccount9912 » Thu Mar 29, 2012 1:41 pm

Folosesti php mail sau smtp?

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by nicudica » Thu Mar 29, 2012 9:00 pm

Saluty bogdan!

Prooblema ta tine in mod explicit de hoster.

Indiferent de metoda folosita de trimitere a mesajelor, nefunctionarea corecta tine de hoster.

Apropo unde ai hosting?

Incearca sa-ti reproduci problema pe un hosting gratuit.

Succes

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by bogdan_cr_ro » Fri Mar 30, 2012 3:29 pm

am la myhost (pt ca si domeniul tot prin ei l=am cumparat)
M-am gandit ca un host platit ofera mai multa siguranta, in schimb ca imi da mai multe batai de cap. Deja incep sa=mi pun semne de intrebare.....
Partea proasta e ca n-am termenii tehnici si nu stiu cum sa-i explic celui de acolo ca nu ma intereseaza ca cel care se da georgebush@casaalba.com, nu este el ci este altul, ci ca vreau doar sa imi ajunga mailurile in contact@b...
Mi-a spus ca pot adauga inca un camp pt adresa in care sa scrie orice (adica mailul georgebush@casaalba.com), iar de trimis sa trimita sub forma noreplay@domeniulmeu.ro iar pe georgebush@casaalba.com sa il scrie ca si comentariu.
Adica ar trebui asa:
1. in campul e=mail sa nu mai scrie omul adresa de mail ci sa se ia automat un mail fictiv noreplay@domeniulmeu.ro
2. adaug eu un camp in cod, adica un E-mail 2 in care omul isi poate scrie mailul georgebush@casaalba.com (pe care sa il considere doar un sir de caractere si sa nu il analizeze daca e sau nu mail);
Pai cum naiba fac asta?!
Sa zicem ca, daca primesc un pic de ajutor pe aici, imi spune si mie cineva cum sa trec sa nu se poata scrie in mail adresa si sa fie predefinit ca "noreplay@domeniulmeu.ro". Insa ce ma fac cu definirea de variabila (unde!!??? ca nu stiu) si apoi introducerea ei??! Asta cred ca e pe la catalog/language/romana/information/contact.php insa nu sunt sigur.
Am mai incercat sa introduc o variabila mai demult(am vrut sa adaug o pagina care sa se acceseze pe al 2-lea rand de link-uri din footer) si am renuntat pt ca n-am stiut unde sa o definesc. Am introdus doar in a 4-a coloana de linkuri si un link catre protectia consumatorului, pt ca unde e lege, nu e tocmeala. Asta a fost relativ usor, pt ca era doar de introdus un link extern.


@florin
Daca te referi la setarile din sistem->setting-->[tab]mail
am setat cu mail, nu cu smtp, pt ca asa a mers. Apoi n-am mai incercat sa schimb.

LE. tocmai ce am incercat cu smtp si imi da un mesaj cand incerc sa trimit
Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to webmail.bimba.ro:25 (Connection timed out) in /home/sites/bimba.ro/public_html/system/library/mail.php on line 161Notice: Error: Connection timed out (110) in /home/sites/bimba.ro/public_html/system/library/mail.php on line 164

LLE
Acum imi da alt mesaj!!!

Warning: fsockopen() [function.fsockopen]: unable to connect to http://webmail.bimba.ro/src/login.php:25 (Unable to find the socket transport "http" - did you forget to enable it when you configured PHP?) in /home/sites/bimba.ro/public_html/system/library/mail.php on line 161Notice: Error: Unable to find the socket transport "http" - did you forget to enable it when you configured PHP? (167265044) in /home/sites/bimba.ro/public_html/system/library/mail.php on line 164
Last edited by bogdan_cr_ro on Fri Mar 30, 2012 3:52 pm, edited 1 time in total.

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by inactiveaccount9912 » Fri Mar 30, 2012 3:45 pm

Incearca si cu SMTP, si fa setarile cum se cere. Poate este vreo problema cu functia lor de php mail.Sunt increzator ca asta ar rezolva problema.
BTW: Eroare este pentru ca setarile nu sunt corecte. Mai insista.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by bogdan_cr_ro » Fri Mar 30, 2012 3:57 pm

mai incerc, insa cu smtp imi da erori de ma trec fiori pe sira spinarii :crazy:
Glumesc!
Ce nu inteleg este ca altii "inaugureaza" magazinul fara sa aiba grija sa fie complet functional. Am intrat si eu pe la altii care s-au grabit sa deschida magazinul fara sa dea atentie la detalii.
As vrea sa pot sa fiu si eu asa dar nu prea pot :-\

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by nicudica » Fri Mar 30, 2012 4:53 pm

Saluty Bogdan!

Appreciez modul insistent de a pune problema, insa parerea mea e sa incerci sa discuti cu cei de la myhost si sa vezi cum te pot ei ajuta.

Sunt foarte putine host-inguri in ro (serioase) care sa aiba astfel de probleme.

Mai poti testa si pe un host gratuit instaland si testand magazinul tau.

Cred ca vei rezolva sigur, observ ca te chinuie problema de ceva vreme...

Incearca pe acestia:

http://xp3.biz/

Succes si sa ne informezi ce ai rezolvat.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by bogdan_cr_ro » Fri Mar 30, 2012 5:14 pm

multumesc pentru incurajari
Voi incerca sa testez pe host gratuit asa cum sugerezi insa am ceva neclaritati.
Daca instalez pe alt host, nu este vre-un conflict avand in vedere ca internetul vede 2 site-uri la fel?
Sau intai tre. sa-l dezactivez cumva pe celalalt?

Cei de la myhost mi-au spus ca sa fac noreplay@bimba.ro, pt ca ei au un modul de securitate antiphising care nu lasa sa treaca decat domeniumeu.ro. Asta este conversatia de ieri:

myhost_ro: nu este nici o restrictie
myhost_ro: e un modul de securitate antiphising
myhost_ro: daca am permite trimiterea din site de catre orice adresa in cazul in care cineva va sparge site-ul poate trimite mesaje cu adresa @brd.ro @bcr.ro @transilvanai.ro etc
myhost_ro: si ati putea avea probleme
Bogdan I: e treaba mea sa verific mailurile care imi ajung
Bogdan I: asa nu ma mai cauta nimeni pt ca nu poate
myhost_ro: cei care ar primi mesajul daca nu sunt initiati nu ar vedea diferenta ei ar vedea mesj from: @brd.ro @bcr.ro @transilvanai.ro
myhost_ro: vedeti in script ce foloseste la headerul FROM: si setati acolo o adresa @bimba.ro
myhost_ro: noreply@bimba.ro sau ce doriti
myhost_ro: iar ce introduce clientul in formular adresa nume telefon vor aparea in continutul mesajului pe care il primiti din site
myhost_ro: daca doriti sa ii dati reply automat la client atunci puteti seta ca ce completeaza el la campul email din formular sa se treaca la header-ul Reply-to: si atunci ce veti raspunde dumneavoastra la mesajul venit din formular va merge automat pe adresa clientului
Bogdan I: mi se pare normal sa poata sa-si scrie adresa, si nu sa folosesc artificii pt a putea primi mailurile
myhost_ro: nu e vorba de artificii
myhost_ro: orice formular de contact corect construit va da posibilitatea sa faceti diferite setari
Bogdan I: multumesc
Bogdan I: voi vedea cum rezolv
Bogdan I: o zi buna

====

cam asta a fost discutia. Din discutia asta am inteles ca tre. sa modific ceva, insa nu prea stiu ce. Acum, sunt constient ca omul nu poate sa stea la toti clientii sa le explice mura-n-gura si probabil ca din pct lui de vedere este o chestie f. simpla. Sau poate pur si simplu se gandeste ca mi-a dat destule indicatii si ca ar trebui sa ma descurc singur.

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by inactiveaccount9912 » Fri Mar 30, 2012 9:00 pm

Editezi catalog/controller/information/contact.php

Cauta linia:

Code: Select all

$mail->setFrom($this->request->post['email']);
inlocuiesti-o cu:

Code: Select all

$mail->setFrom('noreply@bimba.ro');
apoi linia:

Code: Select all

$mail->setSubject(html_entity_decode(sprintf($this->language->get('email_subject'), $this->request->post['name']), ENT_QUOTES, 'UTF-8'));
inlocuiesti-o cu:

Code: Select all

$mail->setSubject(html_entity_decode(sprintf($this->language->get('email_subject'), $this->request->post['name'], $this->request->post['email']), ENT_QUOTES, 'UTF-8'));
Apoi, presupunand ca ai Limba romana, editezi fisierul catalog/language/romana/information/contact.php

vezi linia:

Code: Select all

$_['email_subject']  = 'Mesaj %s';  
schimb-o in:

Code: Select all

$_['email_subject']  = 'Mesaj de la %s cu adresa %s';

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by nicudica » Fri Mar 30, 2012 9:09 pm

Saluty Bogdan!

Incerc sa-ti raspund la cele scrise de tine/ei.

La acel host gratuit il configurezi de test, fara sa aiba legatura cu site.ul tau, total diferit, doar de test.. atat si incerci apoi tu sa faci teste trimitand email.uri si postand comenzi sa vezi daca iti ajung in casuta de email configurata.
myhost_ro: daca am permite trimiterea din site de catre orice adresa in cazul in care cineva va sparge site-ul poate trimite mesaje cu adresa @brd.ro @bcr.ro @transilvanai.ro etc
R: ar trebui ca pe ei sa nu-i intereseze oarecum (doar in idea ca vor primi deny la ip.ul lor ptr. mailing, in speta deny la toate domeniile hostate), chiar si asa nu trebuie sa existe un asfel de filtru (inteleg ca sunt limitate nr. de email.uri trimise pe / unitate de timp si mi se pare normal) si pot apoi interveni usor, mai mult smtp.ul este cu autentificare si nu poate fi folosit de alt domeniu/user...
Parerea mea e ca nu prea fondata explicatia...
myhost_ro: cei care ar primi mesajul daca nu sunt initiati nu ar vedea diferenta ei ar vedea mesj from: @brd.ro @bcr.ro @transilvanai.ro
myhost_ro: iar ce introduce clientul in formular adresa nume telefon vor aparea in continutul mesajului pe care il primiti din site
myhost_ro: daca doriti sa ii dati reply automat la client atunci puteti seta ca ce completeaza el la campul email din formular sa se treaca la header-ul Reply-to: si atunci ce veti raspunde dumneavoastra la mesajul venit din formular va merge automat pe adresa clientului
R: ??? ce treaba au ei????

Pe alte/restul de hosting-uri acest formular functioneaza fara probleme, nu s.a plans nimeni pana acum ca ar fi o astfel de problema.

Consider ca este abuziv faptul ca ei iti filtreaza outgoing.ul pe smtp dupa anume domenii, gen: @bnr.ro, @bancatransilvania.ro ... etc...

Cauta un formular simplu pe net:
http://www.freecontactform.com/email_form.php

Si apoi trimite prin acest formular email.uri catre adresa ta, la expeditor cu adresele amintite/fitrate de cei de la hosting.

Acelasi script il poti pune si pe hosting.ul gratuit pentru comparare.

Succes...

Ps:
incearca aici:
http://wmedia.xp3.biz/bmail/mail.html

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by bogdan_cr_ro » Mon Apr 02, 2012 5:46 pm

am reusit sa rezolv problema. Multumesc tuturor celor care m-au ajutat.
din pacate, care au fost toate cauzele, nu le stiu pt ca am primit ajutor de la myhost.

Dar, printre bube, pot spune:
- a setat pe smtp in loc de mail iar ca sa mearga, pt ca nu functiona, in loc de webmail.bimba.ro a pus mail.bimba.ro. De ce, nu stiu, pt ca se acceseaza cu webmail.bimba.ro de pe web si nu cu mail.bimba.ro.
- in /public_html/system/library/mail.php a mai modificat pe acolo
- si daca a mai facut si altceva, nu stiu

Asa ca merge, atata timp cat se introduce un mail valid. Daca se introduce un mail invalid, imi da un mesaj de eroare, care trebuie rezolvat si asta.
Adica imi da mesajul acesta:
2012-04-02 12:11:14 - PHP Notice: Error: RCPT TO not accepted from server! in /home/sites/bimba.ro/public_html/system/library/mail.php on line 316

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by nicudica » Mon Apr 02, 2012 7:18 pm

Saluty Bogdan!

La smtp, nici nu putea fi webmail.domeniu.ro - acela este un subdomeniu sau redirect catre front mail.ul tau, mx.ul corect este: cum au pus si ei: mail.numedomeniu..ro

Era aproape imposibila situatia ta, insa uite de unde a survenit greseala (neatentia).

Success

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by inactiveaccount9912 » Tue Apr 03, 2012 12:15 am

Daca nu este mailul valid, de ce nu primesti eroare normala, de la opencart si primesti asa ceva? Dc a trebuit modificat mail.php , ca in singurul fisier in care era problema era contact.php, celelalte mail-uri le primeai de la mailul magazinului oricum.
Eu sunt de parere ca mai tare in incurcat-o decat descurcat-o. Cu exceptia faptului in care, chiar au facut treaba buna si tu poti da reply la emailurile venite prin contact form. Deci poti?Vin de la no-reply@bimba.ro sau emailul utilizatorului?

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by bogdan_cr_ro » Tue Apr 03, 2012 9:30 pm

1. in mail.php am modificat eu dupa aceea si am refacut la loc fisierul original si am observat ca merge.
2. bulibaseala cu webmail.domeniu.ro si nu mail.domeniu.ro cred ca imi apartine in totalitate, Din moment ce mergea pe jumatate, nu ma gandeam ca n-ar putea fi de acolo greseala. Adica,gandesc eu, daca e gresit protocolul, ar trebui sa nu mearga deloc, nu selectiv. Mie imi mergea selectiv, ca sa spun asa.
3. acum merge, userii scriindu-si mailul propriu (ex. gigi@casaalba.ro) si nu noreply@bimba.ro
4. Am adaugat apoi un form mai detaliat (pe care l-am gasit pe aici pe forum cu bunavointa userului leo si care e pus la dispozitie gratuit de userul uksitebuilder) . Cum nu era decat in EN , am mai adaugat cateva linii in
/public_html/catalog/language/romana/information/contact.php
si anume:
$_['text_required'] = '<p>Câmpurile marcate cu <span class="required">*</span> sunt obligatorii!</p>'
$_['entry_subject'] = 'Subiect:<span class="required">*</span>';
$_['entry_phone'] = 'Telefon:';
$_['error_subject'] = 'Subiectul trebuie sa contina minim 5 caractere!';
Nu eram sigur ca va merge, dar n-aveam ce pierde sa incerc pt ca nu stiu php (dar invat daca trebuie ??? ) . In general eu intai incerc si daca chiar nu reusesc, cer ajutor.

http://forum.opencart.com/viewtopic.php ... ct#p170587


5. mesajul ala de eroare tot imi apare, dar parca nici nu ma mai intereseaza pt ca probabilitatea sa scrie gresit mailul e f. mica, avand in vedere ca la userii inregistrati le apar datele scrise si nu trebuie sa le mai scrie (evident le pot modifica daca doresc). Facand probe cu acest modul, am vazut ca in plus imi mai da si IP-ul de unde se trimite mailul.

Formul de contact arata acum asa: http://bimba.ro/index.php?route=information/contact

Voi completa cu datele firmei cand voi incepe activitatea ....si asa va ramane.

In incheiere, spun ca am terminat cu problemele de la Contact US, ba chiar sunt mai multumit pt ca mai are cateva campuri in plus.
Acum urmeaza sa rezolv alte bubiţe mai maruntele (nu este facuta traducerea in RO la statusul comenzilor). Dupa care zic ca o sa fie gata. (dar mai stii ce mai gasesc :choke: )

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova

Post by nicudica » Fri Apr 06, 2012 4:48 am

Saluty Bogdan!

Felicitari... in sfarsit ai reusit.

Vezi ca statusul comenzilor este traductibil din administrare, foarte simplu.

Succes1

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 75 guests