Post by razvanunik » Thu Apr 05, 2012 5:17 pm

Buna ziua,

Exista modul pt plati online cu cardul pt bancile din Romania?
Unde pot gasi acel modul?
Are cineva instatat pe site? Cum se configureaza, cum ajung banii in contul meu, si care sunt taxele?

Va multumesc !

New member

Posts

Joined
Sat Dec 03, 2011 3:17 pm

Post by inactiveaccount9912 » Thu Apr 05, 2012 6:33 pm

Intereseaza-te intai daca exista vreun procesor de plati care sa ofere aceasta posibilitate, din cate stiu eu, majoritatea trimit spre situl lor ptr plata. iar modul pentru opencart in genul asta nu este, decat daca are acel procesor de plati.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by razvanunik » Thu Apr 05, 2012 7:47 pm

Am inteles. Multumesc de informatie!

New member

Posts

Joined
Sat Dec 03, 2011 3:17 pm

Post by nicudica » Fri Apr 06, 2012 4:40 am

Saluty!

Testa si foarte ok sunt cei de la Mobilpay.ro

Succes!

ps: am implementat modulul de plata ptr. ei in versiunea 1.4.x nefinalizata ptr. 1.5.x

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by razvanunik » Fri Apr 06, 2012 8:36 pm

Ok Nicu !

Unde as putea gasi modulul ?

Multumesc.

New member

Posts

Joined
Sat Dec 03, 2011 3:17 pm

Post by bogdan_cr_ro » Sat Apr 07, 2012 6:09 pm

mai sunt si payu.ro si plationline.ro. Le-am cerut o oferta si sunt cam dezamagit de comisioane.
In special la payu.ro, care, pt ca are 80% din piata (cel putin teoretic), pleaca de pe pozitie de forta si are si un comision de implementare de 250 euro. Ca orice start-up, la inceput conteaza f. mult 250 euro pt ca trebuie sa-ti dramuiesti bine banii pana incepi sa ai incasari.
Pe de alta parte, payu.ro ofera siguranta clientului ca nu ia tzeapa, insa aceasta siguranta e platita cam scump,in opinia mea.
Ok, sunt de acord cu un mic procent din tranzactie, insa 3% - 3,5% mi se pare cam mult. Cu conversia valutara (daca este cazul si in general este, daca iti vor plati din PP sau MB), ajungi la 10%. Acest 10%, ori il adaugi in plus la pretul produsului, si devii necompetitiv, ori il scazi din adausul tau si iesi pe minus daca incerci sa ai un adaus decent (10-30%)
plationline.ro au procentele mai mici, nu au comision de instalare, insa nu au renumele lui payu ...

poti implementa PP si MB direct din opencart si tot este ceva, decat deloc. Vezi ce comisioane au direct la PP si MB.

New member

Posts

Joined
Sun Feb 05, 2012 2:38 am
Location - Craiova
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 140 guests