Post by joe99 » Mon Sep 03, 2012 7:24 pm

Buna ziua,

Am dezvoltat un site de e-commerce bazat pe opencart si m-am blocat la momentul la care am descoperit ca pentru procesatorul de plati la care am apelat nu am reusit sa gasesc un modul de payment.

Intrebare 1:
Exista cumva vreun asemenea modul (free sau comercial) pentru payU Romania ?

Intrebare 2:
Exista pe acest site un programator doresta sa dezvolte contra cost un asemenea modul ?

Multumesc

Newbie

Posts

Joined
Mon Sep 03, 2012 7:21 pm

Post by inactiveaccount9912 » Tue Sep 04, 2012 2:00 am

Exista deja un modul pentru gecad epayment (nu stiu daca s-a schimbat ceva in sistem de cand a devenit payu.ro): http://osworx.net/en/downloads/cat_view ... 5-payments

Contacteaza developerul si intreaba-l daca e compatibil cu ultima versiune si daca functioneaza acum cu noul site.

Parerea mea este ca merge. Astazi am cumparat un bilet de la blueair si la plata m-a redirectionat la epayment.ro, apoi repede la payu.ro (cred ca cei de la blueair folosesc implementarea lor veche, iar cei de la payu au facut doar o redirectionare penrtru ca sa nu ceara tuturor clientilor modificari - similar cu situatia de la moneybookers.)

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by fanmac » Tue Sep 04, 2012 5:35 am

Din cate stiu payU erau cei mai scumpi la comisioane, taxe de inscriere, etc.
Si eu vreau sa-mi implementez plata cu cardul, am incercat cu Mobilpay care au modul gratuit pt Opencart, l-am instalat dar nu a functionat pana la faza finala mai trebuie testat si pierdut timp cu asistenta tehnica la ei.
Intre timp am inceput testele si cu modulul de la Plationline care de asemenea este dezvoltat de ei pentru Opencart, este gratuit si la prima vedere au si cele mai bune comisioane (de aceea am intrerupt testele la Mobilpay).
L-am instalat, din pacate nu a functionat din prima dar cu ajutorul lor sper sa-l facem sa functioneze, deja facem progrese mari.
Cand este gata revin cu mai multe informatii.

User avatar
New member

Posts

Joined
Mon Jul 04, 2011 1:03 am

Post by joe99 » Tue Sep 04, 2012 10:41 pm

Magazinul apartine unui NGO asa ca am primit conditii destul de bune de comision de la payU, dar lipsa unui modul opencart e chiar o problema si e motivul care ma impinge sa caut si alte alternative.
Multumesc mult pentru informatii ...

Newbie

Posts

Joined
Mon Sep 03, 2012 7:21 pm

Post by inactiveaccount9912 » Thu Sep 06, 2012 12:28 pm

Tocmai am spus ca exista un modul, incearca-l, sau macar intreaba la payu daca o sa mearga.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by joe99 » Fri Sep 07, 2012 1:53 am

Se pare ca payU foloseste ceea ce folosea Gecad in 2008, asa ca da, modulul indicat se pare ca rezolva problema
Dupa ce gasesc o solutie, am sa anunt aici
Multumesc

Newbie

Posts

Joined
Mon Sep 03, 2012 7:21 pm

Post by fanmac » Fri Oct 05, 2012 4:32 am

Salut,

Dupa cum am promis revin cu informatii privind implementarea platilor cu card online, pana la urma am reusit cu mobilpay, testele au iesit ok, inca nu am avut nici o plata cu card pe site, dar cred ca totul va fi bine. Modulul de plata este dezvoltat de ei si instalarea este simpla pentru cine a mai instalat diverse module pe site.
Am renuntat la plationline.ro desi aveau comisioane mai mici, nu se finaliza comanda pe site si nici nu am mai primit ajutor din partea lor pentru finalizarea procedurii si sincer nici nu mi-au inspirat foarte multa incredere ei ca firma care se ocupa cu platile online.

User avatar
New member

Posts

Joined
Mon Jul 04, 2011 1:03 am

Post by titusel » Wed Apr 10, 2013 1:01 pm

Salutare,

Exista un modul de plata pentru PayU, il gasiti mai jos

http://www.opencart.com/index.php?route ... on_id=9784

O zi buna

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 199 guests