Post by alexutzu » Sun Mar 10, 2013 3:32 am

Buna seara,

Revin si eu cu o intrebare:
Am variata 1.5.4.1 de opencart si romanian pack 1.5.4.1. Doresc sa modific cuvintele:"Adauga in cos" si "detalii". In loc de "detalii", este "button_detalis" si vreau sa modific in "detalii". Am cautat...dar nu am reusit sa imi dau seama unde se trebuie sa modific.

Multumesc anticipat !

Newbie

Post by vallentin24 » Sun Mar 10, 2013 12:28 pm

\catalog\language\romana\romana.php

$_['button_cart'] = 'In Cos'; (sau adauga in cos)

instaleaza notepad++ , e free si are optiunea find in files.
iti faci un backup pe calculatorul tau deschizi notepad++ si dai clic pe search - find in files.
tastezi cuvintele pe care vrei sa le gasesti apoi selectezi directorul, in cazul tau catalag-language -romana.
te scuteste de multa munca pe viitor.

Active Member

Post by iuliann » Sun Mar 10, 2013 3:03 pm

E corect ce spune Valentin dar eu as mai adauga ceva.
Foloseste FilleZilla. Editeaza cu Notepad++ fisierul care vrei... salveaza-l acolo pe server dar nu inchide Notepad-ul.
Dand apoi click pe FilleZila iti updateaza fisierul pe server. Da-ti apoi un refresh la pagina deschisa in browser.
Daca nu apare ce doreai, te intorci la Notepad, dai Undo, salvezi si ai ajuns iar unde erai inainte de a te apuca sa faci prostioare pe server.
Io asa fac ca sunt incepator cu php, tpl, css, etc... ;-)

Newbie

Post by utzy » Sun Mar 10, 2013 3:41 pm

Si eu la fel fac. Am ales un cod de culoare, sa iasa in evidenta, respectiv un roșu foarte intens si am inceput sa inlocuiesc peste tot unde era cod de culoare, dadeam refresh si daca nu gaseam ce vroiam dadeam undo - refresh iar si ajungeam la forma initiala, fara a deregla ceva. Greoi, dar ptr inceput asa am invatat cam ce si pe unde sunt. Acum e deja istorie.

Active Member