Post by apostolos_4 » Tue May 19, 2015 1:40 pm

Το site που έχω είναι το worktools.gr και χρησιμοποιώ την έκδοση 1.5.6.1.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία (και δεν ξέρω πως ακριβώς προέκυψε) είναι όταν κάνω αναζήτηση στις εικόνες του google και πατήσω πάνω σε μια εικόνα "visit page" του site μου δεν με οδηγεί στο προϊόν που δείχνει η εικόνα αλλά σε κάποιο άλλο (αυτό δεν συμβαίνει με όλα αλλά σε αρκετά).

Αυτό είναι κάποιο πρόβλημα στον κώδικα; Μπορεί να επιδιορθωθεί;

Με εκτίμηση,
Απόστολος
Last edited by apostolos_4 on Wed May 20, 2015 10:16 pm, edited 1 time in total.

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm

Post by OpDev » Tue May 19, 2015 10:01 pm

Μπορείς να γράψεις μερικά παραδείγματα γιατί σε μια πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα.

New member

Posts

Joined
Sun Jul 21, 2013 2:32 pm

Post by apostolos_4 » Wed May 20, 2015 6:04 am

Σε αυτήν εδώ την αναζήτηση δεύτερη σειρά, εικόνα δεύτερη (δείχνει μία μεγάλη πράσινη βενζινοκίνητη σκούπα η φωτογραφία) οδηγεί σε διαφορετικό προϊόν σε σχέση με αυτό που απεικονίζει.

https://www.google.gr/search?q=%CF%86%C ... 655#imgrc=_

Ελπίζω το παράδειγμα μου να ήταν κατατοπιστικό.

Με εκτίμηση,
Απόστολος

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm

Post by OpDev » Wed May 20, 2015 3:32 pm

Επειδή δε βρήκα κάποιο πρόβλημα με τα meta tags ή με τις εικόνες, θέλω να σου αναλύσω λίγο τον τρόπο με τον οποίο η Google και γενικά οι μηχανές αναζητήσεις συλλέγουν τις πληροφορίες και κάνουν την συσχέτιση με τις αναζητήσεις των χρηστών.

Περνώντας απο την ιστοσελίδα σου η κάθε μηχανή αναζήτησης ξεκινάει συλλέγοντας πληροφορίες όπως ο αριθμός το λέξεων η διάταξη της σελίδα, εικόνες κλπ. Σε αυτήν την αναζήτηση και για την σελίδα /fusitires-kipou/venzinokinitoi-fusitires/fusitiras-anarrofitiras-stihl-sh56d μάζεψε και την εικόνα που βρίσκεται στα σχετικά προϊόντα. Γιαυτό και στην αναζήτηση "φυσητηρας nova" πηγαίνει σε λάθος σελίδα, κυρίως για τη σ'εκεινη την σελίδα που πέρασε την βρήκε και δεν έκανε την συσχέτιση της εικόνας με την σελίδα.

Όπως μπορείς να φανταστείς δεν είναι πάντα 100% σωστή αλλα υπάρχουν και λάθη. Υπάρχει η δυνατότητα να στείλεις σχόλια σχετικά με την εικόνα απευθείας στη Google (υπάρχει η σχετική δυνατότητα στο κάτω μέρος της εικόνας όταν την ανοίγεις.)

Η αλήθεια είναι οτι δε θα έμενα τόσο σ'αυτο το κομμάτι απο την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ιστοσελίδα σου.

Για παράδειγμα η αναζήτηση " NOVA FYS-V65" μου δείχνει την σωστή εικόνα.

New member

Posts

Joined
Sun Jul 21, 2013 2:32 pm

Post by apostolos_4 » Wed May 20, 2015 10:16 pm

Να πω την αλήθεια εγώ φοβόμουν μήπως υπάρχει πρόβλημα με το seo. Εφόσον όμως δεν τίθεται τέτοιο θέμα και δεν δημιουργεί πουθενά πρόβλημα δεν θα ασχοληθώ. Το μόνο αρνητικό είναι όταν κάποιος κάνει αναζήτηση και θέλει να πάει έπειτα στον προϊόν που δείχνει η εικόνα για να το δει και μεταφέρεται σε κάποιο άσχετο. Πράγμα που μου το έχουν πει τηλεφωνικώς πελάτες του site.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες απαντήσεις σου.

Με εκτίμηση,
Απόστολος

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests