Post by Lomasi » Wed Aug 05, 2020 2:39 pm

Καλημέρα,
Έκδοση opencart 3.0.3.2
Είμαι νέα χρήστης του opencart και έχω μεγάλο θέμα με το στήσιμο του ΦΠΑ.
Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι:
• Όταν ένας πελάτης ανήκει στο customer group 1 (π.χ. τιμολόγιο) και επίσης είναι στο Geo Zone 1 (χώρες της EU) τότε θέλω να έχει μιδενικό ΦΠΑ
• Όταν ένας πελάτης ανήκει στο customer group 2 (π.χ. απόδειξη) και επίσης είναι στο Geo Zone * (π.χ. Γερμανία) τότε θέλω να έχει το ΦΠΑ τις χώρας του

Μέχρι στιγμής αυτό που έχω κάνει είναι τα εξής
• Έχω δημιουργήσει 2 customer groups με όνομα απόδειξη και τιμολόγιο
• Έχω δημιουργήσει Geo Zones όπου το ένα περιέχει χώρες της ευρωπαϊκή ένωσης και κάποια άλλα τα οποία είναι μεμονωμένα για διάφορες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης και μη.
• Επίσης δημιούργησα Τax Rates για κάθε χώρα με το αντίστοιχο ΦΠΑ
• Τέλος δημιούργησα ένα Tax Class το οποίο περιέχει όλες τις χώρες που έφτιαξα με το ΦΠΑ τους.

Δεν ξέρω αν προσεγγίζω σωστά το πρόβλημα, πάντως σίγουρα δεν μπορώ να το λύσω με τίποτα.
Οποιαδήποτε βοήθεια θα με έκανε ευχαριστούσε.

Επίσης, αν κάποιος ξέρει έστω τα απαραίτητα αρχεία για επεξεργασία, θα μπορούσα να γράψω κάποιο κώδικα. Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει τα αρχεία που πρέπει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Newbie

Posts

Joined
Mon Jun 22, 2020 5:51 pm

Post by People's Code » Wed Aug 05, 2020 4:07 pm

Καλημέρα,

Διαθέτουμε επέκταση επιλογής απόδειξης/τιμολογίου & λήψης στοιχείων τιμολογίου για OpenCart 2.x/ 3.x με Journal 2.x/3.x με quickcheckout. Επίσης παρέχει δυνατότητα αφαίρεσης ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές σε περίπτωση τιμολογίου και έλεγχο του ΑΦΜ στο VIES. Η επέκταση δεν χρησιμοποιεί ομάδες πελατών ούτε προσαρμοσμένα πεδία.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by Lomasi » Wed Aug 05, 2020 4:26 pm

Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιο λινκ για την επέκταση ?

Newbie

Posts

Joined
Mon Jun 22, 2020 5:51 pm

Post by People's Code » Wed Aug 05, 2020 5:27 pm

Η επέκταση θα είναι διαθέσιμη για αγορά online από Σεπτέμβρη. Προς το παρόν μπορείτε να την αγοράσετε απευθείας από εμάς. Για εκδήλωση ενδιαφέροντος μπορείτε να επικοινωνήσετε από το site μας peoplescode.com.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 66 guests