Post by htwp » Sun Oct 14, 2012 1:36 am

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ στα products οταν κλικάρουμε σε ένα προϊόν να αναγράφει 2 τιμές. 1 για online παραγγελία (φθηνότερο) και άλλη μία για παραλαβή από κατάστημα...

βλέπε παράδειγμα http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Inter ... -BLACK.htm

Επίσης αν γίνεται τι μπορώ να κάνω όταν φτάσει κάποιος στο σημείο της παραγγελίας και διαλλέξει από το κατάστημα ή αποστολή να βγάζει αυτόματα την τιμή


Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια. Σας ευχαριστώ πολύ.

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by pgge3 » Sun Oct 14, 2012 3:23 pm

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μέχρι στιγμής είναι να δημιουργήσεις ένα νέο option Με την ονομασία "Παραλαβή από το κατάστημα" (Catalog -> Options) συμπληρώνοντας τα ακόλουθα:
Οption Name: Παραλαβή από το κατάστημα
Type: Radio ή Select όποιο σε βολεύει καλύτερα.
Στην συνέχεια πάτα "Add Option Value" και δώσε πχ "Ναι".
Αποθήκευσε

Στην συνέχεια να πας στο προιον και στο tab Option δώσε "Παραλαβή από το κατάστημα" (αν και το autocomplete Θα στο βγάλει πιο νωρίς) και δώσε πχ στο price 10 επιλέγοντας το σύμβολο "+". Συμπλήρωσε και τις ποσότητες και είσαι έτοιμος.

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 12, 2012 2:09 am

Post by htwp » Sun Oct 14, 2012 7:45 pm

Σε ευχαριστώ πολύ,

θα το δοκιμάσω λογικα σήμερα να δω.. :)

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by botonakis » Mon Oct 15, 2012 4:12 pm

Σωστός ο pgge3 !

Υπάρχει και ένα extension που κάνει λίγο πιο όμορφη την εμφάνιση σε όλο αυτό που ζητάς.
Βάζει αυτή την κόκκινη γραμμή που σβήνει την αρχική τιμή και δείχνει την νέα απλά διαλέγοντας από κάτω τις επιλογές.

Δες εδώ:
http://www.opencart.com/index.php?route ... load_id=28

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by htwp » Mon Oct 15, 2012 8:25 pm

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δυο σας.Το έψαξα λιγάκι...αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει...θα δω αν με καλύπτουν και αναλόγως θα πράξω...έχω ακούσει πως μπορώ να το δώσω και σε ένα developer και να μου το φτιάξει ακριβώς όπως το θέλω.

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by htwp » Tue Oct 16, 2012 8:48 pm

Χρησιμοποίησα αυτό OptionPriceUpdateReduxOCv153.1e και αυτό tik-you-save-1-1 και είναι πολύ καλύτερα αλλά τώρα παρουσιάστηκε κι' άλλο πρόβλημα.Ενώ γίνεται autoupdate η τιμή το ποσό της έκπτωσης παραμένει στο αρχικό, δεν ενημερώνεται. Παράδειγμα αν ένα product έχει 45,00 € και με την έκπτωση βγει 40,00 € η Online έκπτωση: 5,00€ (11%).
Αν τώρα προσθέσω 2 προϊόντα απο 90,00€ βγαινει 80,00€ τελική η Online έκπτωση: 5,00€ (11%). Θα έπρεπε να ενημέρωνε το ποσό της έκπτωσης σε 10,00€ και το % να παραμείνει στο 11%(ποθ γινεται).Καμιά ιδέα ?

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by botonakis » Tue Oct 16, 2012 8:56 pm

Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τους δημιουργούς των extension.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Tue Jan 24, 2012 7:55 pm
Location - Athens, Greece

Post by htwp » Tue Oct 16, 2012 9:05 pm

botonakis wrote:Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τους δημιουργούς των extension.
Αν σου κάνω ποστ τον κώδικα του tik-you-save-1-1(είναι free) υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κάποιος από εδώ? Έχω στείλει e-mail αλλά ακόμα δεν έχει απαντήσει.

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests