Post by htwp » Mon Feb 18, 2013 7:30 pm

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο extension που να χρεώνει τον πελατη ανάλογα με το που μένει(αποστολή με βάση την περιοχή).Να σας πω πως έχω εισάγει τους νομούς με βάση τον Καλλικράτη.Αν για παράδειγμα θέλω να στείλω ένα προϊόν στα Τρίκαλα να μπορώ να τον χρεώσω τα κατάλληλα μεταφορικά(courier).Επίσης αν είναι ολοκληρωμένο extension που να περιέχει χρεώσεις με βάση και τα κιλά και την περιοχή και οτιδήποτε άλλο θα ήταν ακόμα καλύτερα.
Σας ευχαριστώ

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by People's Code » Mon Feb 18, 2013 8:36 pm

Υπάρχει το Extensions>Shipping> Weight Based Shipping. Πρώτα φτιάχνεις τις γεωγραφικές ζώνες που θες να υπάρχει διαφορετική χρέωση απο το System>Localization>Geo zones και μετά αυτές εμφανίζονται στο Weight Based Shipping όπου δίνεις διαφορετική χρέωση ανά βάρος.

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by htwp » Fri Feb 22, 2013 2:30 am

Ευχαριστώ....

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by antonist » Mon Sep 23, 2013 10:31 pm

Το θέμα αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον και νομίζω μας αφορά όλους, αλλά δεν βλέπω πως μπορεί να υλοποιηθεί, καθώς οι εταιρείες courier έχουν ιδιόμορφη χρέωση, δηλαδή οι βασικές κατηγορίες τους είναι οι παρακάτω:

Αθήνα - Περίχωρα Αθήνας - Μεγάλες πόλεις - Νησιά - Δυσπρόσιτες περιοχές (συν το βάρος ή τις διαστάσεις που άλλοτε προπορεύεται το ένα στην χρέωση και άλλοτε το άλλο)

Τώρα, εκτός από τα νησιά που μπορείς να τα ταξινομήσεις με τις Γεωγραφικές περιοχές ή νομούς εάν θέλετε, υπάρχει η κατηγορία "Δυσπρόσιτες περιοχές" που η κάθε εταιρία courier έχει μια δικιά της γεωγραφική διάσταση και τα οριοθετεί διαφορετικά, αλλά πέστε μου πως να χρεώσω κάποιον με ταχυδρομικά, εντός των ορίων της πόλης των Τρικάλων ή εντός του νομού Τρικάλων αλλά εκτός των ορίων της πόλης; (Σημειωτέον ότι η απόκλειση στις τιμές εντός-εκτός είναι μεγάλη)

Φαντάζομαι ότι εάν δημιουργήσω διπλές εγγραφές για κάθε νομό στις Γεωγραφικές περιοχές (πρωτεύουσα νομού και περίχωρα), τότε κατά την δημιουργία λογαριασμού κάποιου πελάτη στο Περιφέρεια/Περιοχή θα γίνει το αδιαχώρητο με τις επιπλέον ονομασίες.

Ίσως κάποιο έτοιμο module από τις γνωστές τουλάχιστον εταιρείες courier και προφανώς με βάση τους ταχυδρομικούς κώδικες θα ήταν το καλύτερο και για τον πελάτη και για τον επιχειρηματία (Δηλαδή κανείς να μην πληρώσει περισσότερα από όσα πρέπει).

Τέλος το ενσωματωμένο module της αντικαταβολής χρήζει επενεξέτασης για τα Ελληνικά δεδομένα, καθώς η αντικαταβολή δεν είναι δωρεάν υπηρεσία και επίσης μερικές εταιρίες courier βάζουν και άνω όριο ποσού είσπραξης.

Εάν λοιπόν υπάρχει κάτι σε έτοιμο module και μου έχει διαφύγει, τότε ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον είναι πρόθυμος να μου το υποδείξει.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by People's Code » Tue Sep 24, 2013 12:52 am

Τα περισσότερα καταστήματα στο εξωτερικό υπολογίζουν ένα μέσο όρο χρέωσης και δεν μπαίνουν καν στη διαδικασία να ασχοληθούν με αυτό που αναφέρεις. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο η έλλειψη κάποιου extension που να δημιουργεί συγκεκριμένες χρεώσεις ανά περιοχή, αλλά ότι στη χώρα μας οι υπηρεσίες αποστολής δεμάτων είναι ακριβότερες σε σχέση με τις αντίστοιχες υπηρεσίες του εξωτερικού και αναγκάζονται οι έμποροι να διυλίζουν τον κώνωπα ;)

PeoplesCode.com
Επίσημος Αντιπρόσωπος OpenCart | Extensions - Φιλοξενία - Αναβάθμιση - Τεχνική Υποστήριξη OpenCart
Opencart-Hellas.gr - Η Ελληνική κοινότητα του Opencart
Πλήρης Ελληνική μετάφραση OpenCart


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 5:30 am
Location - Hellas

Post by antonist » Tue Sep 24, 2013 1:17 am

Δυστυχώς έτσι συμβαίνει, την τρώμε εμείς κανονικά.

New member

Posts

Joined
Fri Jul 05, 2013 12:22 am

Post by htwp » Wed Sep 25, 2013 2:00 am

Νομίζω πως δεν πρόκειτε να λυθεί το συγκεκριμένο πρόβλημα. Όμως ένα αξιόλογο extension είναι το Advanced Shipping που έχει πολλές παραμέτρους και νομίζω πως αξίζει αν και όπως αναφέρθηκε το καλύτερο θα ήταν να δημιουργήσει η κάθε εταιρία courier το δικό της extension χωρίς προβλήματα....

Active Member

Posts

Joined
Sun Oct 14, 2012 1:29 am

Post by x-origin » Mon Feb 24, 2014 9:27 pm

Opencart-Hellas wrote:Υπάρχει το Extensions>Shipping> Weight Based Shipping. Πρώτα φτιάχνεις τις γεωγραφικές ζώνες που θες να υπάρχει διαφορετική χρέωση απο το System>Localization>Geo zones και μετά αυτές εμφανίζονται στο Weight Based Shipping όπου δίνεις διαφορετική χρέωση ανά βάρος.
Σε αυτό το σημείο αντιμετωπίζω μια δυσκολία!
Μέσα σε αυτό το module έχω ορίσει τα κόστη αποστολής ανά βάρος και ζώνες (Αττική και Περιφέρεια) όταν πάω στο καλάθι να κάνω υπολογισμό κόστους σε προϊόν που δεν έχω ορίσει βάρος μου βγάζει κανονικά το κόστος, σε προϊόν το οποίο ορίζω βάρος όταν πάω να κάνω υπολογισμό (Αττική) δεν βγάζει καν τις χρεώσεις και αφαιρεί από τον πίνακα την πληρωμή ως μέθοδο και μένει μόνο η παραλαβή από την έδρα, ενώ εάν επιλέξω κάποια άλλη περιφέρεια μου βγάζει ότι δεν υπάρχει μέθοδο αποστολής (Σφάλμα: Δεν υπάρχει διαθέσιμη μέθοδος αποστολής. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας για βοήθεια!) κάποια άποψη?

User avatar
Newbie

Posts

Joined
Mon Mar 19, 2012 4:32 pm
Location - Athens, Greece
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests