Post by vallentin24 » Wed Jan 02, 2013 9:42 am

salut
mi-am facut modul de personae fizice-juridice bla bla bla
am testat toate scenariile posibile.
mi-ar prinde bine si parerea voastra.
adresa website : http://www.inawera.ro admin user: demo parola : demo

explicatii:
la inregistrare: am mutat campurile tax_id si company_id si am adaugat campurile: Adresa Firma, Firma, Banca, Cont
mi-am adaugat modulul de packing slip ( am folosit template-ul de la modulul gratuit packing-slip il gasiti la extensii doar ca nu e pentru 1.5.4)
daca un client are cont pe persoana fizica si-l poate transforma in persoana juridica in Contul meu- Modificare adrese- Editare fara a fi nevoie sa faca 2 conturi diferite. (l-am facut in ideea ca am clienti vechi care aveau firma si vor factura pe firma dupa cum le taie capul)

factura se elibereaza automat pe "payment_address (logic !)
daca clientul are cont pe Firma,si la livrare selecteaza adresa de persoana fizica dar payment_details sunt pe firma in packing slip ii apare inainte de adresa de livrare numele firmei (packing slip este facut fix pe nevoile mele, cateodata acele etichete le lipesc pe coletele ce pleaca prin urgent curier, la TNT nu am nevoie awb-urile le fac online)
Eticheta cu numele firmei este necesara la crearea awb-ului la urgent-curier deoarece clientul are nevoie de chitanta de cont colector pe numele firmei.

pe eticheta din packing slip mai apare odata orasul, font mare - dobitocul de agent de la urgent curier imi greseste mereu awb-urile si-mi trece judetul in loc de oras.De multe ori colete expediate de exemplu catre lugoj-timis mi-au ajuns in timisoara, boul de agent scria decat timis pe awb.Cum ajungeau in timisoara numai urgent curier poate raspunde la intrebarea asta, chestia e ca se pierde timp si bani.

din admin se pot vizualiza si modifica toate detaliile clientului de la payment_adress - nume firma , cont banca, adresa firma, CUI, reg. com.
la shipping_adress nu le-am adaugat pentru ca nu sunt necesare.Niciodata nu se vor expedia colete catre datele firmei ci doar catre o adresa - a firmei sau personala, nu conteaza, singurul lucru important este sa apara numele firmei la destinatar, ca awb-ul sa fie facut pe firma, este necesar la eliberarea chitantei la factura emisa pe firma.

factura model romanesc se emite corect de fiecare data, indiferent de produsele din cos, cupon de discount la voucher.

template la factura este cel de la factura model romanesc facuta de nicudica, mi-a vandut acum cateva luni modulul pentru opencart versiunea 1.5.1 partial functional -calcula gresit valoare tva, macar cu atat sa ma aleg de $30 platiti. oricum nu functioneaza cu 1.5.4
Cu toate acestea, trebuie sa-i multumesc, in ultimele 2 luni m-am apucat de php si-am facut tot ce am nevoie singur.

am renuntat complet la address_2 - camp complet inutil din punctul meu de vedere, de multe ori clientul trece 2 adrese si habar nu ai pe ce adresa vrea livrarea si trebuie sunat.(timp pierdut )
-isi mai poate adauga o adresa in contul meu- modificare adrese, sau la checkout completeaza rapid o alta adresa de livrare.

campurile de la inregistrare persoane juridice pot fi controlate din admin (obligatorii de completat sau nu, sa fie vizibile sau nu ) sales-customers-customers group (la demo NU aveti si permisiunea sa le modificati dupa cum vreti,sunt toate activate, primul care a facut testul a dezactivat toate campurile - atat l-a dus capul.)
(inainte de orice test, mergeti la customer group si setati campurile dupa preferinte.)-nu mai e valabil, am scos permisiunea,De asemenea, dezactivarea campurilor din admin -customers -customers group va dezactiva si campurile de persoana juridica din contul meu- modificare adresa.

deocamdata functioneaza doar cu shoppica, dar imi puteti spune ce mai e nevoie de facut sau ce e gresit.
eu nu gasesc nici o problema acum, am testat toate scenariile posibile si ce probleme am gasit am reparat.
daca nici voi nu gasiti nici o problema, voi pune toate fisierele gratuit la download, dupa ce voi modifica si tema default.
am muncit 6 zile cate 17-18 ore pe zi sa fac asta, m-am apucat de php de 2 luni, deci luati-o usurel cu mine :)
am in plan sa modific si order_info din contul clientului, sa-l fac pe model de factura romanesc.


daca va e sila sa va faceti cont folositi-l p'asta:
user: email8@email.com
parola: qqqq
daca se vor gasi inteligenti sa critice sau au ceva interesant ( din punctul lor de vedere) de zis - NU MA INTERESEAZA.
aceste fisiere nu sunt si nu vor fi de vanzare, doar gratuit

urmatoarele 10 zile nu voi avea timp de asta decat dupa 12 noaptea 2-3 ore, deci voi raspunde mai greu.
Last edited by vallentin24 on Wed Jan 02, 2013 10:10 am, edited 1 time in total.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by nicudica » Thu Jan 03, 2013 2:11 am

Saluty!

Pentru inceput felicitari pentru cele reusite!

Dupa cum am promis, in cursul acestei luni (Ianuarie 2013), voi lansa modul complet ptr. ambele versiuni 1.5.3.x si 1.5.4.x si il vei primi pe cel care il doresti.

Motivul/e sunt mai multe si bune si rele din utlimile 4 luni, in care am fost foarte prins cu multe lucruri fapt pentru care doresc sa-mi cer scuze pentu intarzierea respectiva.

Va voi anunta, cele bune si "Un an nou cu sanatate"!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Nov 11, 2009 9:20 pm
Location - Bucharest / Romania

Post by vallentin24 » Thu Jan 03, 2013 4:31 am

ok, nu stiu la ce imi vor mai folosi, acum ca-mi functioneaza si am rezolvat si ultimele probleme minore aparute la teste..dar totusi le astept, macar sa vad ca te tii de cuvant.
stima.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by vallentin24 » Tue Jan 15, 2013 1:08 pm

am si eu nevoie de parerea utilizatorilor acestui forum.
vreau sa intrati pe inawera.ro si sa testati modulul meu pentru persoane fizice/juridice si sa-mi spuneti parerea voastra.
ce as fi interesat:
- daca mai trebuiesc de adaugat campuri la inregistrare, eu nu cred ca mai e nevoie de ceva. (acele campuri de persoana juridica pot fi ascunse sau nu din admin, pot fi obligatorii sau nu din admin)
-acele campuri le-am adaugat si in admin, la edit order - payment details si shipping details sa puteti edita detaliile clientului din admin.
- mai pot fi editate si de client, din contul sau.
- sa testati modulul de facturare, eu l-am testat in toate scenariile posibile.
-modulul de packing slip, poate e incomplet sau ceva gresit, eu n-am gasit probleme.

-sa-mi spuneti daca aveti nevoie de aceste module, sa nu ma chinui sa le fac vqmod degeaba, o sa-mi ia timp pretios si eu nu fac bani din asta. (si chiar e mult de munca, acum ma chinui sa invat cum sa le fac imi va lua 5-6 zile cel putin.)

Nu incerc sa-mi bat joc de munca nimanui, chiar am vrut sa cumpar aceste module de aici dar se pare ca dureaza ani pana sunt gata.Nu cer bani pentru module.

Acum in lucru este modul pentru printare automata mandat si aviz posta, o sa modific iar campurile de adresa le voi separa - strada, nr, bloc, etaj ap. , pentru ca altfel nu se poate face.
stima

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by trafic2k » Thu Jan 17, 2013 7:18 pm

Salut, am facut o comanda test pe site-ul tau, mi se pare ok ce ai facut, felicitari!

O sa mearga pe orice tema? De exemplu am cumparat extensia de la colegul titusel si imi apar erori pe tema althaina. :-[

Newbie

Posts

Joined
Thu Jan 17, 2013 2:59 pm

Post by vallentin24 » Sun Jan 20, 2013 4:49 pm

din fericire, nu am nici un fel de erori.
asa cum au spus si ceilalti care au dat comenzi de test si " s-au jucat" cu extensia, modulul facut de un amator ca mine este superior din toate punctele de vedere.
Inainte sa deschid gura sa spun ca am facut modulul am facut zeci de teste in toate circumstantele posibile.
In plus l-am instalat deja unui magazin de calculatoare, pana acum functioneaza perfect.
In 2-3 zile imi va inlocui magazinul meu real, domeniul inawera.ro va fi exclusiv pentru persoane juridice ,pentru clientii mei pe distributie.Atunci voi avea trafic foarte mare si se va testa live.

Ati intrat si in contul de client si ati modificat datele?
Vreti acces la admin sa activati si sa dezactivati campuri, sa le puneti obligatoriu sau nu si sa mai faceti teste?

stima.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by t0mi » Mon Jan 21, 2013 4:35 am

vallentin24 wrote:...
Îmi place cum e lucrat, felicitări! Mai ales că ai spus că ai experiență destul de puțină (cîteva luni) în php. Aș fi interesat și eu de un astfel de modul. Va fi funcțional și pe OC 1.5.4.1 sau doar shoppica?

Stimă.

Newbie

Posts

Joined
Thu Nov 22, 2012 10:39 pm

Post by vallentin24 » Tue Jan 22, 2013 3:59 pm

pai e functional pe OC 1.5.4.1, cu tema shoppica.
am nevoie de timp, eu nu prea am asa ceva.Cu siguranta va fi disponibil gratuit in curand pentru tema default.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by t0mi » Tue Jan 22, 2013 9:28 pm

OK, asta ma interesa, sa stiu daca il vei face sa functioneze (sau daca functioneaza si) pe tema default 1.5.4.1

Succes!

Newbie

Posts

Joined
Thu Nov 22, 2012 10:39 pm

Post by mishu_ku » Thu Jan 24, 2013 5:57 am

Buna!

Felicitari pentru modul! Chiar era nevoie de asa ceva. Cum pot intra si eu in posesia lui?

Mersi!

www.coverstore.ro


User avatar
New member

Posts

Joined
Thu Jan 24, 2013 5:55 am

Post by vallentin24 » Wed Jan 30, 2013 12:38 pm

Daca ai OC 1.5.4 si shoppica ca si tema, imediat.
Daca nu, te rog sa astepti pana prind o zi libera.
Eu nu fac bani din asta, e gratuit deci te rog sa ma intelegi.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am

Post by mishu_ku » Thu Jan 31, 2013 3:26 am

vallentin24 wrote:Daca ai OC 1.5.4 si shoppica ca si tema, imediat.
Daca nu, te rog sa astepti pana prind o zi libera.
Eu nu fac bani din asta, e gratuit deci te rog sa ma intelegi.
Buna,

Am 1.5.4. Te rog sa mi-l dai pe asta care il ai.

Mersi anticipat!

Cu stima,

www.coverstore.ro


User avatar
New member

Posts

Joined
Thu Jan 24, 2013 5:55 am

Post by xxvirusxx » Thu Jan 31, 2013 3:33 am

Il vreau si eu daca se poate.

Ms

Upgrade Service | OC 2.3.0.2 PHP 8 | My Custom OC 3.0.3.8 | Buy me a beer


User avatar
Expert Member

Posts

Joined
Tue Jul 17, 2012 10:35 pm
Location - România

Post by docrap » Fri Feb 01, 2013 8:22 pm

Buna,

Felicitari pentru modul!
Cum pot intra si eu in posesia lui, am OC 1.5.3 ?

Multumesc anticipat

Stima

Newbie

Posts

Joined
Fri Feb 01, 2013 8:14 pm

Post by alexbarba » Sun Feb 03, 2013 3:16 pm

Edit: postat de 2 ori.
Last edited by alexbarba on Mon Feb 04, 2013 1:56 pm, edited 1 time in total.

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 03, 2013 3:10 pm

Post by alexbarba » Sun Feb 03, 2013 3:35 pm

Salut Valentin,

Felicitari pentru modul!

Folosesc si eu tema shoppica pe O.C. 1.5.1.3 (sunt in curs de upgrade) si as dori si eu acest modul daca se poate.

Multumesc anticipat.

Cu respect,
Alex Barba

Newbie

Posts

Joined
Sun Feb 03, 2013 3:10 pm

Post by mishu_ku » Wed Feb 13, 2013 2:58 am

mishu_ku wrote:
vallentin24 wrote:Daca ai OC 1.5.4 si shoppica ca si tema, imediat.
Daca nu, te rog sa astepti pana prind o zi libera.
Eu nu fac bani din asta, e gratuit deci te rog sa ma intelegi.
Buna,

Am 1.5.4. Te rog sa mi-l dai pe asta care il ai.

Mersi anticipat!

Cu stima,

Buna,

Ma ajuti cu acest modul? Mersi!

www.coverstore.ro


User avatar
New member

Posts

Joined
Thu Jan 24, 2013 5:55 am

Post by mariusene » Thu Feb 14, 2013 5:02 pm

Se pare ca ai facut o treaba excelenta. Nu am vazut reclamatii, doar "reclame" si de aceea te felicit.
Sunt si eu interesat de modul, dar pentru varianta OC-1.5.4.1 cu tema implicita (doar cu cateva modificari in .CSS).
Exista vreo varianta compatibila?
Dau o bere la prima pensie :laugh:, deoarece am vazut ca bani nu vrei.

Image


New member

Posts

Joined
Fri Jul 08, 2011 2:44 am

Post by Viorel » Fri Feb 22, 2013 1:20 am

Salut,
Ma poti ajuta si pe mine cu acest modul pentru OC 1.5.4.1?
Cu multumiri!

Newbie

Posts

Joined
Wed Nov 21, 2012 6:17 pm

Post by vallentin24 » Sun Feb 24, 2013 5:43 pm

m-am apucat de el, am intalat opencart cu tema default pe un alt domeniu.
o sa-l refac si o sa va dau un backup, pentru magazine nou instalate
adica veti copia fisierele pe server si veti importa baza de date.
mai mult nu pot sa fac din lipsa de timp.

Active Member

Posts

Joined
Fri Feb 03, 2012 1:00 am
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 169 guests