Post by apostolos_4 » Tue May 19, 2015 1:31 pm

Το site που έχω είναι το worktools.gr και χρησιμοποιώ την έκδοση 1.5.6.1
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι πριν 2 ημέρες έκανα κάποιες αλλαγές στον κώδικα και μετά από αυτό επειδή είχα κάποια προβλήματα ζήτησα από τον host να μου επαναφέρει το ημερήσιο back up που είχα με αποτέλεσμα να χαθεί η τελευταία παραγγελία. Πριν κάνω τις αλλαγές κατέβασα όλα τα αρχεία του server και κάπου εκεί φαντάζομαι ότι υπάρχει η παραγγελία. Ξέρει κάποιος που ακριβώς βρίσκεται το αρχείο όπου αποθηκεύονται οι παραγγελίες;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,
Απόστολος

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm

Post by OpDev » Tue May 19, 2015 10:04 pm

Το Opencart διαχειρίζεται τις παραγγελίες στη βάση δεδομένων (mysql). Άρα θα πρέπει να έχεις ενα backup της βάσης δεδομένων και οχι των αρχείων.

Την τελευταία παραγγελία δεν την έχεις λάβει με email;

New member

Posts

Joined
Sun Jul 21, 2013 2:32 pm

Post by apostolos_4 » Tue May 19, 2015 11:26 pm

Όχι δυστυχώς. Πλέον έχει κολλήσει και δεν μου στέλνει και με το e-mail τις παραγγελίες. Δηλαδή απλά έρχονται στο πρόγραμμα.
2015-05-18 22:46:26 - PHP Warning: mail() has been disabled for security reasons...
και συνεχίζει και γράφει τo path και την γραμμή του κώδικα που έχει το πρόβλημα.

Έχει περίπου 5 ημέρες που ξεκίνησε αυτό. Διορθώνεται;

Πάντως όλα ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες.

Back up έκανα και έναν φάκελο mysql και εκεί μέσα είχε και τα mail αλλά αυτό προφανώς δεν είναι εκεί. Τίποτα άλλο σε εκείνον το φάκελο δεν υπάρχει οπότε μάλλον θα περιμένω τηλέφωνο από τον πελάτη γιατί δεν έφτασε η παραγγελία του και θα του εξηγήσω.

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm

Post by OpDev » Wed May 20, 2015 3:37 pm

apostolos_4 wrote: 2015-05-18 22:46:26 - PHP Warning: mail() has been disabled for security reasons...
Προτείνω να επικοινωνήσεις με την εταιρεία που σου κάνει hosting.

Ενεργοποίησε την αποστολή email ακόμα και αν σου πούνε να κάνεις smtp authentication.

Αν έχεις cpanel ίσως να μπορείς μέσα απο το "Email Trace" να δεις τα email που είτε έφυγαν επιτυχημένα είτε όχι για τις τελευταίες 30 μέρες. [με την προϋπόθεση οτι έχεις ενεργοποιημένη αυτήν την επιλογή.]

New member

Posts

Joined
Sun Jul 21, 2013 2:32 pm

Post by apostolos_4 » Wed May 20, 2015 10:38 pm

Μου είπε ότι για αυτό εδώ πρέπει να ρυθμίσω το opencart να κάνει χρήση του SMTP για τις αποστολές των e-mail. Αυτό πως γίνεται? Πήγα στα settings και επέλεξα το SMTP στο mail Protocol. Στο host, username, password, port, timeout τι πρέπει να βάλω? το port είναι στο 25 και το timeout στο 5.

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm

Post by OpDev » Wed May 20, 2015 10:43 pm

Κάνε το timeout πχ 25. Στο host βάζεις το Domain σου(εκτως και αν εχεις υπηρεσίες όπως google App /Outlook κλπ)
μετά βάζεις to email πχ info@mydomain.gr και τον κωδικό. Επέλεξε yes στο New Order Alert Mail:
Send a email to the store owner when a new order is created.

New member

Posts

Joined
Sun Jul 21, 2013 2:32 pm

Post by apostolos_4 » Wed May 20, 2015 10:59 pm

Έκανα ακριβώς ότι μου είπες. Πιστεύω θα δουλέψει!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σου και για τον χρόνο σου.

Με εκτίμηση,
Απόστολος

New member

Posts

Joined
Sat Feb 08, 2014 5:04 pm
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 67 guests