Post by titusel » Fri Apr 22, 2016 12:17 am

Salutare tuturor,

Ce ati zice daca am lucra mai multi developeri la o versiune de OpenCart doar pentru romani? Structura ramane aceeasi, insa sa imbunatatim codul si sa ii aducem tot ce are nevoie un roman sa isi deschida un magazin online (metode de plata, de livrare, feed-uri, ...).

Ce parere aveti?

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by opencartromania » Fri Apr 22, 2016 1:25 am

Hm....

Idea nu este rea (Rusii au ceva similar), insa trebuie gasita o solutie de monetizare a modulelor specifice - parerea mea.

Noi avem foarte multe module specifice comunitatii si parca nu le-as pune 'la bataie':
- payments, couriers, contabilitate, custom - doar ptr. piata romaneasca

Sa vedem ce zic: florin si atufa...

Avem in lucru ceva oarecum similar, care va include:

- supper hosting (nginx+page_speed, memecached cu varnish) totul pe SSD (cloud dedicat propriu)
- custom panel (CRUD - domenii, subdomenii, db, mail-uri - totul prin API)
- procesare de feed-uri ale furnizorilor romani (20 la numar, pana acum)

(poate suna a reclama, insa chiar asta dorim sa facem:))

Asa putem controla tot ce se va crea ptr. comunitate.

Oricum idea ta nu este rea, deloc...

Vedem ce si cum stau lucrurile.

Pot oferi hosting-ul fara probleme + bug tracking + svn + orice ar fi nevoie.

Cam asta ar fi ...

Keep the eye on it...

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by titusel » Fri Apr 22, 2016 3:28 am

opencartromania wrote:Hm....

Idea nu este rea (Rusii au ceva similar), insa trebuie gasita o solutie de monetizare a modulelor specifice - parerea mea.

Noi avem foarte multe module specifice comunitatii si parca nu le-as pune 'la bataie':
- payments, couriers, contabilitate, custom - doar ptr. piata romaneasca

Sa vedem ce zic: florin si atufa...

Avem in lucru ceva oarecum similar, care va include:

- supper hosting (nginx+page_speed, memecached cu varnish) totul pe SSD (cloud dedicat propriu)
- custom panel (CRUD - domenii, subdomenii, db, mail-uri - totul prin API)
- procesare de feed-uri ale furnizorilor romani (20 la numar, pana acum)

(poate suna a reclama, insa chiar asta dorim sa facem:))

Asa putem controla tot ce se va crea ptr. comunitate.

Oricum idea ta nu este rea, deloc...

Vedem ce si cum stau lucrurile.

Pot oferi hosting-ul fara probleme + bug tracking + svn + orice ar fi nevoie.

Cam asta ar fi ...

Keep the eye on it...
Inteleg ca tu te axezi mai mult pe partea de hosting si servicii, suna bine, o sa prinda bine.

In ceea ce priveste monetizarea aplicatiei, o sa se ajunga si acolo, in prima faza este partea de core ce trebuie imbunatatita. Dupa parerea mea, versiunea 2 a cam luat mult din farmecul versiunii 1.5.6, inteleg ca Daniel doreste sa aduca imbunatatiri si noi extensii default, nu stiu cati dintre cei de aici au instalat versiunea 2 si o inteleg la fel de usor precum versiunea 1.5.6. De exemplu m-am bucurat foarte mult cand au implementat API-ul, este un lucru necesar la aceasta aplicatie, sa poti lega magazinul la un CRM sau aplicatie de mobil pentru Android, IoS,.. sau chiar la un program de contabilitate, dar nu inteleg de ce a dorit sa o implementeze in comenzile din admin? fara sa iti faci un user de api, nu poti face o comanda din admin :( iar partea de seo-url este foarte veche si nici pana acum nu a fost modificata, si tot asa, sunt mai multe de facut, necesita mult timp, nu a zis nimeni ca este usor, dar pana la urma, oricine isi va putea instala foarte simplu si rapid aplicatia si sa vanda, cam asta isi doreste o persoana care sa isi deschida un magazin online, simplu si rapid. Am lucrat aproape cu toate aplicatiile de e-commerce in decursul a 7 ani (opencart, magento, prestashop, drupal, woocommerce, cs-cart, pana si pe aplicatii custom foarte bine dezvoltate) insa tot opencart este cel mai simplu si user friendly si usor customizabil.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by opencartromania » Fri Apr 22, 2016 2:43 pm

Salutare!

Pai prin 'inbunatatirea aplicatiei' am inteles idea, insa 'pentu a aduce tot ce are nevoie un roman' nu prea o inteleg... fara a fi nevoie de cod si module suplimentare...

In fine, am creat un git dedicat pentru opencartromania
https://github.com/opencartromania/

Aici vom adauga cele lucrate.

Vor fi 3 grupuri de 'contribuitori'

1. dezvoltator
2. tester
3. translator

Am rugamintea sa trimiteti pe adresa:

dev[at]opencartromania.com

- numele
- adresa de email
- nr-ul grup-ului de contribuitor pentru care doreste sa participe

Ok sa vedem ce iese.

Cele bune

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by titusel » Fri Apr 22, 2016 3:48 pm

Ai mail

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by opencartromania » Fri Apr 22, 2016 4:06 pm

Salutare!

1. vom incepe cu 1.5.6.x
vor fi adaugate pentru inceput:

- toate localitatile Romaniei, selectabile dupa judet (va fi doar pe thema default)
- curierii/transportatorii romani care au modul creat (se va specifica sursa)
- procesatorii de plati care au modul creat (se va specifica sursa)

Cam atat ptr. inceput.

Asteptam inscrieri!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by titusel » Fri Apr 22, 2016 9:16 pm

Asteptam si pareri sau idei.

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by opencartromania » Fri Apr 22, 2016 10:19 pm

'CHEMARE LA ARME'

A fost urcata versiunea, doar cu limba romana.

Vom completa si readme-ul ptr. a sti ce a fost adaugat.

Asteptam 'razesi'

Este nevoie de traducerea instalarii.....

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by medvi » Sat Apr 23, 2016 11:19 am

Ma bag si eu, daca pot sa va ajut cu ceva ...

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by inactiveaccount9912 » Sun Apr 24, 2016 4:57 pm

Propunerea mea:

Parerea mea este ca o versiune separata de opencart poate crea dureri de cap si va fi greu de intretinut. Poate ca un patch ar fi mai simplu, sa includa instalarea automata pentru limba, moneda, tva si alte setari necesare (un transformation pack). Bugurile sa fie rezolvate prin fisiere ce le inlcouiesc pe cele originale (atat timp cat nu schimba prea mult ce se asteapta sa fie in fisiere) insa imbunatatirile sa fie adaugate prin events si ocmod.
Cred ca introducerea altor module 3rd party ar putea supara lume (mai ales fara permisiunea lor) si includerea lor intro lista ar fi suficienta.
Sa incepem cu ultima versiune. Oamenii ce sunt pe 1.5.x deja probabil nu au motive sa actualizeze dar in acelasi timp au probabil magazinele deja aranjate. Iar cei care acum incep ar trebuii sa mearga pe ultima versiune.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by medvi » Mon Apr 25, 2016 9:16 am

Varianta asta nu supara pe nimeni? Ca este si modificata si imbunatatita !!!
http://myopencart.com/about

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by opencartromania » Mon Apr 25, 2016 1:36 pm

Salutare!

Parerea mea este ca ne complicam si mai mult cu un transformer pack.

Idea este, ca atunci cand cineva doreste sa-si instaleze una din cele 2 varinate pentru Romania, atunci o va putea face descarcand versiunea respectiva, nimic mai mult.

Cealalta problema a adaugarii de module preinstalate, nu se va face decat cu acordul detinatorului, asa ca nu cred ca vor fi probleme.

Cele bune!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by atufa » Mon Apr 25, 2016 2:41 pm

florinsith wrote:Propunerea mea:
1. Parerea mea este ca o versiune separata de opencart poate crea dureri de cap si va fi greu de intretinut. Poate ca un patch ar fi mai simplu, sa includa instalarea automata pentru limba, moneda, tva si alte setari necesare (un transformation pack).
2. Sa incepem cu ultima versiune. Oamenii ce sunt pe 1.5.x deja probabil nu au motive sa actualizeze dar in acelasi timp au probabil magazinele deja aranjate. Iar cei care acum incep ar trebuii sa mearga pe ultima versiune.
Da desigur, sunt de acord cu primele doua puncte de mai sus, enuntate foarte bine de Florin.
Ar fi de dorit ca acest pack sa nu modifice sursa OpenCart 2.x si sa fie in intregime un modul OCMOD, asa incat sa poata fi lansat intr-un timp cat mai scurt dupa aparitia unei noi versiuni de OpenCart.
titusel wrote: 3. In ceea ce priveste monetizarea aplicatiei, o sa se ajunga si acolo...
Referitor la punctul de mai sus, ar trebui clarificat de la inceput, pentru ca in final time is money. Dupa cum bine a observat Medvi, exista pe forum cativa "intrebatori profesionisti" care au mai multe posturi cu intrebari decat avem noi cu raspunsuri, doar pentru ca vor totul moka, desigur pe timpul altora.

Image Image


User avatar
Active Member

Posts

Joined
Fri Jul 27, 2012 2:31 pm


Post by opencartromania » Mon Apr 25, 2016 3:03 pm

Salutare!

Raman tot la parerea mea, ca versiune completa (cu module preinstalate si preconfigurate) ar ajuta mai mult, in fine mai bine votam sau mai bine vedem cine va fi dispus si va avea mai mult timp pentru a face aceste modificari.

Subscriu la sectiunea, bine punctata de atufa, legata de 'intrebatori profesionisti' :) sunt curios daca unul din acestia isi va aloca cat de putin timp comunitatii..., in fine nu e nimeni obligat sa o faca... acesta este spiritul surselor open...

Cele bune!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by titusel » Mon Apr 25, 2016 5:02 pm

Ideea lui Florin, este la fel de buna:
Poate ca un patch ar fi mai simplu, sa includa instalarea automata pentru limba, moneda, tva si alte setari necesare (un transformation pack).
insa, ceea ce imi doresc, este sa avem o platforma doar pentru romani, nu avem nevoie de alte module sau servicii precum: metode de plata care nu se gasesc la noi, metode de livrare si tot asa, sa fie o platforma lite imbunatatita, unde respectivul owner isi poate instala ce plugin doreste, nu se doreste sa modificam core-ul sau sa reinventam toate modulele si tot asa, ar dura o gramada de timp si nu ii vad rostul.

O sa incercam sa mentinem acest proiect la curent, pe cat de mult posibil.

Interesul meu? Niciunul! Doresc ca aceasta platforma sa fie gratis si open source. Tot ceea ce fac pentru aceasta platforma, o fac din timpul meu liber (1-2 ore pe zi).

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Sat May 15, 2010 7:29 pm
Location - Bucharest, Romania

Post by opencartromania » Mon Apr 25, 2016 6:37 pm

Saltuare!

Idea lui @titus este cea mai ok, parerea mea, nu va presupune nici o obligatie din partea nimanui.

Ori varinata asta va fi chiar dedicata romanilor, cine doreste alta ceva, isi poate instala orice doreste.

Sustin idea lui @titus si voi incerca sa ma implic cu putinul timp de care dispun.

Cele bune!

User avatar
Active Member

Posts

Joined
Wed Sep 25, 2013 9:26 pm


Post by inactiveaccount9912 » Mon Apr 25, 2016 11:57 pm

Da, inteleg ce zici titusel, si suna bine. Insa aste presupune release cu fiecare versiune de opencart, si asta o sa manance timp, si dupa cum ai spus si tu si opencartromania, timpul este limitat sau cateodata deloc. Iar multumita eventurilor din 2.2 cam toate modificarile necesare ar putea fi realizate cu ajutorul lor.iar modificarile de tpl cu ocmod (sanse 50/50 sa functioneze pe teme custom). Iar despre metodele de plata si livrare, parca ar fii mai usor de creat o lista cu metode ascunse dacat sa stai la fiecare release sa stergi sau sa adaugi fisiere (iar niste fisiere in plus in filesystem nu deranjeaza pe nimeni avand in vedere ca nu vor totaliza nici 1mb).
Orice s-ar decide, e bine, mi-ar face placere sa particip si eu (in limita timpului disponibil).

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by medvi » Tue Apr 26, 2016 12:50 am

Daca aveati curiozitatea sa studiati un pic link-ul de mai sus era mult mai simplu de inteles, cred. Eu am crezut ca luam ca reper o varianta stabila si care are cele mai multe extensii dezvoltate si o imbunatatim sau mai bine zis o adaptam la piata romaneasca. Nu cred ca trebuie sa facem adaptare la fiecare varianta scoasa de opencart. Varianta 2 cred ca este scoasa cam in pripa atata timp cat modulele nu se potrivesc de la un update la altul si se incurca intre ele in functionare. Am dat ca exemplu site-ul rusesc tocmai pentru ca este relevant in adaptarea facuta pentru ei cu specificarea modificarilor aduse pentru varianta respectiva. Sunt in acelasi timp sceptic in reusita noastra deoarece pentru 1.5.6.4 varianta imbunatatita poate sa fie gata in cateva zile. Da, nu este gluma. Problema se pune pentru ce sau pentru cine facem acest lucru. Pentru mine sau pentru cei care scriem aici nu cred. Pentru ceilalti care intreaba pe forum sincer nu vad rostul deoareace majoritatea descarca ultima varianta si apoi incep intrebarile cu nemiluita. Cine are de castigat? Deocamdata nu este hotarat dar clar cineva sau toti trebuie sa castigam ceva. Si pentru ca nu stiu raspunsul pentru noi am sa va spun ce cred despre piata rusa. Ei au pus la dispozitie varianta proprie pentru ca:
1. au o piata proprie de module interne pe care le vand
2. pirateaza si vand toate modulele si temele de pe celelalte piete
3. au forumuri cu acces platit unde fac schimb de module si teme la liber (si alea piratate)
Noi nu avem nici macar un site dedicat in afara de acest forum, care nici asta nu este romanesc 100%
Deci in concluzie cu o floare nu se face primavara, suntem prea putini si prea saraci sa ne putem permite sa castigam ceva din aceasta binefacere. In spatele oricarei actiuni de acest fel trebuie sa existe o strategie si un interes numai asa de amorul artei cu doua trei ore in timpul liber nu merge. Sa incercam sa facem lucruri de mantuiala in timpul liber nu este in beneficiul nimanui. Cei ce cauta raspunsul pe forumul acesta vor solutii ieftine la probleme complicate iar rezolvarea de cele mai multe ori vine din alta parte de la altii care sunt si mai curajosi si mai demni sa faca ceea ce noi doar pretindem ca facem.
Este tarziu pentru a aduce o imbunatatire la ceea ce a fost deja imbunatatit. Luati varianta rusa, traduceti tot, puneti modulele de plata si transport pentru Romania si VOILA un START UP foarte bun, simplu NU?
PS: varianta incarcata pe https://github.com/opencartromania, este incompleta are fisiere lipsa, traducerea in engleza nu trebuia stearsa (nici rusii nu au facut-o la ei), are erori din acest motiv. Cam greu cu Start Up - ul la NOI :joker:

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti

Post by inactiveaccount9912 » Tue Apr 26, 2016 4:21 am

medvi wrote: 2. pirateaza si vand toate modulele si temele de pe celelalte piete
3. au forumuri cu acces platit unde fac schimb de module si teme la liber (si alea piratate)
O spui de parca ar fi un lucru bun si hai sa facem si noi. Eu nu sunt interesat de asa ceva si nici ceilalti care au postat aici nu cred ca sunt.

Expert Member

Posts

Joined
Fri May 14, 2010 2:36 am

Post by medvi » Tue Apr 26, 2016 4:27 pm

O spui de parca ar fi un lucru bun si hai sa facem si noi. Eu nu sunt interesat de asa ceva si nici ceilalti care au postat aici nu cred ca sunt.
Nu cred ca m-am facut inteles, era numai o afirmatie nu o aprobare. Vroiam doar sa subliniez ca reusita unei astfel de actiuni sta totusi in benebeficii altfel iese o varianta la fel cu cea incarcata acum, adica cu probleme. Nu ma refeream deloc la beneficii din piratarea unor module sau teme. Sa fiu clar inteles. Atat ...
Last edited by medvi on Wed Apr 27, 2016 5:05 am, edited 3 times in total.

Image
If you have any questions or want solutions to your problems, please email: support@medvicompany.ro


Active Member

Posts

Joined
Wed Mar 04, 2015 12:29 am
Location - Bucuresti
Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 100 guests